تبلیغات
دنیای ماوراء الطبیعه - راز پیدا شدن قالیچه پرنده و تاریخچه آن
 
درباره وبلاگ


دنیای حقیقت


مدیر وبلاگ : مجتبی
پیوندهای روزانه
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دنیای ماوراء الطبیعه
عرفان ، فراروان ، متافیزیك ، ارواح، طب گیاهی و...
- كشف شواهد مستند از وجود قالیچه های پرنده در ایران
- خلفای اموی و عباسی در سركوب تكنولوژی ساخت قالیچه های پرنده نقش اساسی را ایفا كردند

نیما ملك محمدی – قرن ها پس از آن كه قالیچه های پرنده تنها یك افسانه هزار و یك شبی تصور می شد، هنری بك، كاشف فرانسوی، شواهد مستند از وجود قالیچه های پرنده در ایران یافته است.
هنری بك در سرداب های زیرزمینی قلعه الموت، در نزدیكی دریای خزر، طومارهایی یافته است كه شواهد جدیدی در مورد قالیچه های پرنده به دست می دهد.این طومارها كه به طرز خارق العاده ای سالم مانده اند، در اوایل قرن سیزدهم میلادی توسط یك محقق یهودی به نام اسحاق بن شریره نوشته شده است.

پس از آن كه پروفسور جی. دی . سپتیموس، زبان شناس مشهور، این متون را از زبان فارسی به انگلیسی ترجمه كرد، این دست نوشته ها باعث جنجال های زیادی در جامعه علمی جهان شدند. مدت كوتاهی پس از انتشار ترجمه این متون، كنفرانسی با حضور كارشناسان برجسته بین المللی در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی لندن برگزار شد. بسیاری از مورخان با حمله به بك، این دست نوشته ها را جعلی خواندن. اما پروفسور سپتیموس كه به خاطر عدم شركت بك در این كنفرانس به خاطر تولد فرزندش دفاع از او را به عهده داشت، گفت كه این متون باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند.


قدمت این دست نوشته ها اكنون در انستیتوی لئوناردو داوینچی شهر تریست، به كم روش رادیو كربن در حال تعیین است.

بنا بر نوشته های بن شریره، حكام مسلمان متعصب آن زمان قالیچه های پرنده را وسیله ای شیطانی می دانسته اند و به همین خاطر دانش و سازندگان آن را سركوب كرده اند و ردپای آن را از تاریخ به دقت پاك كرده اند.هر چند قالیچه های پرنده تا اواخر قرن سیزدهم میلادی بافته و فروخته می شده اند، اما استفاده از آن در انحصار افراد خاصی بوده است.

بنابر یادداشت های بن شریره، نخستین اشارات به قالیچه های باستانی در دو متن باستانی صورت گرفته است. یكی از این كتاب ها، مجموعه ای از ضرب المثل ها است كه توسط شامشاد، وزیر نبوكدنزر پادشاه بابلی جمع آوری شده است و منبع دیگر، مجموعه ای از گفتگوهای باستانی است كه توسط شخصی به نام ژوزفوس نگاشته شده است.

بر اساس نوشته های بن شریره، قالیچه های پرنده ای كه می توانستند چند متر بر فراز زمین شناور باشند، نخستین بار توسط كیمیاگران و صنعت گران دربار ملكه صبا ساخته شد و ملكه صبا آن را به نشانه عشق خود برای حضرت سلیمان فرستاد. اما وقتی ملكه صبا خبر برخورد سرد حضرت سلیمان را با هدیه اش شنید، دل شكسته شد و صنعت گران خود را از دربار بیرون كرد. این صنعت گران در نهایت در ناحیه بین النهرین و در نزدیكی شهر بغداد ساكن شدند و كسب و كار خود را ادامه دادند.بن شریره در یادداشت های خود به توضیح چگونگی كار این قالیچه های پرنده می پردازد، اما متأسفانه اكثر اصطلاحات و عبارات فنی به كار رفته در این قسمت قابل فهم نیست. اما از قسمت های قابل خواندن متن چنین بر می آید كه قالیچه های پرنده هم مانند قالیچه های معمولی روی دار بافته می شده اند و تفاوت آنها با قالیچه های معمولی در مرحله رنگرزی بوده است. صنعتگران دربار ملكه صبا گل مخصوصی «به دست آمده از چشمه های كوهستان» كشف كرده بودند كه هنگامی كه در معرض حرارت شدید، «داغ تر از آتش حلقه هفتم جهنم» در ظرفی محتوی روغن یونانی قرار می گرفت، خاصیت ضد مغناطیسی پیدا می كرد. با توجه به مغناطیس بودن كره زمین، وجود میلیون ها محور مغناطیسی كه از قطب جنوب تا قطب شمال كشیده شده اند، قالیچه هایی كه الیافشان به این گل آغشته می شد می توانستند از سطح زمین فاصله بگیرند. این فاصله با توجه به غلظت و میزان گل به كار رفته، از یك متر تا چند ده متر می رسید. محورهای مغناطیسی مانند ریل های هوایی عمل می كردند و قالیچه می توانست در امتداد این محورها پیش رود.

براساس یادداشت های بن شریره، كتابخانه اسكندریه تعداد زیادی از این قالیچه های پرنده را در اختیار داشته است و آن را برای گردش میان قفسه های مملو از پاپیروس كتابخانه، در اختیار مراجعه كنندگان به كتابخانه می گذاشته است. این كتابخانه كه در یك زیگورات قرار داشته است، بیش از 40 هزار طومار خطی در اختیار داشته است كه توسط سیصد نسل از كاتبان نگاشته شده بود. سقف این كتابخانه آن قدر بلند بوده است كه بسیاری از مراجعه كنندگان ترجیح می داده اند به حالت شناور در هوا و روی قالیچه های پرنده مطالعه كند. براساس یادداشت های بن شریره، ساخت قالیچه های پرنده در سرزمین های اسلامی به دو دلیل سركوب شد.

نخست این كه حكام متعصب مسلمان می گفتند بشر قرار نیست پرواز كند و قالیچه های پرنده باعث به هم خوردن نظم امور می شوند. دلیل دوم بیشتر اقتصادی بود. بسیاری از اشراف و ثروتمندان عرب ثروت خود را مدیون گله های شتر و اسب خود بودند و دلشان نمی خواست چند صنعتگر فقیر و بی چیز با ساخت قالیچه های پرنده كسب و كار آنها را نابود كنند.

قالیچه های پرنده در زمان حكومت خلفای اموی و عباسی به شدت سركوب شدند و در نهایت در سال 1226 میلادی و با حمله مغول به آسیای مركزی، در هرات و بلخ و بخارا حمام خون به راه افتاد. مغول در جریان غارت و تاراج خود، چند قالیچه پرنده هم پیدا كردند و هنگامی كه مردی به آنها گفت این قالیچه ها تیزروتر از اسب های پاكوتاه مغول هستند، چنگیرخان چنان از این توهین برآشفته شد كه سر مرد را از تنش جدا كرد و دستور داد تمام قالیچه های پرنده قلمروی وسیعش را جمع آوری و نابود كنند.

قالیچه پرنده از تورات تا تخت جمشید

پس از انتشار كتاب استفن هاوكینگ به نام طرح عظیم كه در آن نظریات بخصوصی درباره خداوند ارائه شده بود، دانشمندانی كه تحقیقات مفصلی بر روی انجیل و تورات انجام داده بودند سکوت را شکستند و تحقیقات خود را یکی پس از دیگری منتشر کردند. .نخستین آن مربوط میشد به تحقیق در مورد شکافته شدن دریا توسط موسی و عبور قوم بنی اسرائیل از آن.
نتایج این تحقیق نشان میدهد درنقطه یی خاص اگربه مدت 12ساعت بادی با سرعت 100کیلومتر در ساعت بوزد میتواند کانالی به طول 5کیلومتر به مدت چهار ساعت ایجاد کند.
در مورد اینکه در این باد شدید بشود کاروانی را حرکت داد محل تردید است که دانشمندان دارندبا مدلهای جدید سعی میکنند سرعت باد را کاهش دهند و به عدد معقولتری برسند. اما تحقیق جدیدی که در 28سپتامبر 2010، منتشر شد جهان را در بهت و حیرت و فرو برده است.این خبر آنقدر غیرمنتظره است که اگر در اول آوریل منتشر شده بود جای این تردید وجود داشت که شاید دروغ آوریل باشد .

سه گروه درگیر این تحقیقات بودند.گروهی ازفیزیکدانان انستیتو نیلزبور در دانمارك، گروه کشاورزی و کانی شناسی از دانشگاه ماساچوست آمریکا و سرانجام بخش باستانشناسی دانشگاه آکسفورد انگلستان.
برای درك بهتر موضوع باید کمی به عقب برگردیم .تصویر
اندرکنش گراویتونی میان زمین و خورشیدآدریان پل موریس دیراك وقتی در 1926 با تلفیق مكانیك كوانتومی و نسبیت عام و خاص توانست فرمول بندی جدیدی ارائه دهد که وجود ذراتیکه بعدها به ضدذره شناخته شدند را پیشبینی میکرد گام بزرگی در را ه پیشرفت فیزیک برداشت. از آن پس دانشمندان برای حامل انرژی دنبال ذره ای میگشتند، ذره ای به نام گراویتون Graviton كه از خانواده مزونهاست Meson ، با اسپین 2 و بار الكترونی و جرم در حال سكون صفر، به عنوان عامل جاذبه دست یافتند.

این ذره تا کنون آشکارسازی نشده بود .در واقع این که دو جرم همدیگر را جذب میکند به دلیل وجود این ذره است. یک گروه گراویتون یاب از دهه ی سی میلادی توسط نیلز بور در دانمارك تشکیل شد تا این ذره را پیدا کنند.
دانشمدان بزرگی از هیدكی یوكاوا ژاپنی گرفته تا عبدالسلام پنجابی و ورنر هاینزبرگ آلمانی، طی سالهای طولانی در این گروه عضو بوده اند. سرانجام این گروه نشان داد در برخی از مواد کانی ذرات گراویتون وجود دارد که در کویرهایی که درجه ی حرارت در آنها بالا برود ممکن است در دل شن ها یافت شود.
گروهی ازبرجسته ترین کانی شناسان در دانشگاه لوول ماساچوست به سرپرستی یکی از نوادگان کانی شناس برجسته ی فرانسوی رنه ژوست آئویی پس ازدریافت آخرین دستآوردهای تئوریک انستیتو نیلزبور با بررسی هزاران نقشه ی ماهواره یی سه نقطه در جهان را مشخص کردند که ممکن بود دارای خاك یا شنی سرشار از ذرات گراویتون باشند.صحرای سینادرمصر، ربع ا لخالی درعربستان و ریگ جن در کویر مرکزی ایرانبه همین منظور گروههایی رابه مصر و ربع ا لخالی اعزام کردند .
تصویر

نمائی از تپه های ماسه در مرکز ریگ جن

اما به دلیل نبودن ارتباط سیاسی بین آمریکا و ایران طی پنج سال گذشته که تیم های اعزامی در صحرای سینا و ربع الخالی مشغول تحقیق بودند هیچ تیمی به ایران اعزام نشد و متاسفانه در آن دو نقطه هم تحقیقات به نتیجه ی مطلوب نرسید .تا این که حدود سه سال پیش در 18دسامبر 2007 یک اتفاق کاملا تصادفی زنجیره یی از حوادث را به وجود آورد که منجر به کشفی بزرگ و حیرت ا نگیز شد .


2- كشف بزرگدر سال 2007 زمانی كه جیمز كامرون قصد داشت تا پروژه آواتار را شروع كند، تصمیم داشت در این فیلم سیاره ای را به تصویر بکشد که تخت سنگهای بزرگ گراویتونی دارد با گراویتون یابهای انستیتو نیلزبور تماس گرفت تا اطلاعاتی در زمینه عملکرد صخرههای گراویتونی به دست آورد با پیگیری ماجرا به کانی شناسان ماساچوست یرسید و آنها توضیح دادند که ممکن است صخره های گرویتونی در روی کره ی زمین هم باشد و سه نقطه را میگویند و اضافه میکنند هنوز تحقیقات در مصر و عربستان به نتیجه نرسیده و امكان رفتن به كویر جن هم نیست .تصویرکوه های معلق در آواتار


جیمز کامرون با عباس کیارستمی فیلمساز معروف ایرانی تماس میگیرد و از او میخواهد تحت پوشش فیلمسازی گروهی به منطقه اعزام شوند اما کیارستمی می گوید امکان اینکار وجود ندارد در عوض او یکی از دوستانش به نام پرفسور جندقی را به او معرفی می کند که باستانشناس و کویر شناس ایرانی ساکن انگلستان و صاحب کرسی در آکسفورد است.تماس جیمز کامرون با پرفسور جندقی و گفت وگو با او موجب میشود پروفسور جندقی با تحقیقات ماساچوستیها و دانمارکیها آشنا شود و او به جیمز کامرون میگوید در حفاریهای تخت جمشید ابریشمی پیدا شده است که با این توصیفات شما به نوعی دارای ذرات گراویتونی هستند.
کامرون به هالیوود میرود و سرگرم ساختن فیلم خود میشود .اما سریعا دانشمندان دانشگاه ماساچوست و انستیتو نیلزبور در انگلستان جلسه ی مشترك با تیم باستانشناسی میگذارند.


آن ها از دولت انگلستان میخواهند که امکان رفتن تیمی تحقیقاتی به ریگ جن را فراهم آورند که دولت انگلستان از طریق اسفندیار رحیم مشایی با این شرط که منشور کوروش برای مدتی به ایران آورده شود با این سفر تحقیقاتی موافقت میکنند.
تیم اعزامی طی تحقیقات جالبی به این نتیجه میرسد که ایرانیان در زمان هخامنشی ذرات گروایتون را در کویر مرکزی ایران کشف کرده ا ند خاك و شن منطقه ی ریگ جن را طی عملیات سرندسازی خالص کرده به کاشان منتقل می کرده اند و در آنجا باغی درست کرده بودند پر از درخت توت، خاك این باغ تا عمق پنجاه و سه متر از خاك سرند شده ی ریگ جن بوده است بعد کرمهای ابریشم از برگ این درختان تغذیه میکردند وابریشم تولیدی خاصیت گراویتونی و ضد جاذبه یی داشته است و ایرانیان با آن قالیچه ی پرنده تولید میکردند.
البته این فراینده بسیار پیچیده بوده است و یک قالیچه ی کوچک پرنده دهها سال طول میکشیده است تا درست شود . یکی از این قالیچه ها توسط کوروش که به ذوالقرنین شناخته می شود به سلیمان نبی داده می شود .
ایرانیان بسیار دقت کرده بودند که استفاده از این قالیچه ها علنی نشود اما سلیمان استفاده ی گسترده یی می کند و این قالیچه به قالیچه ی سلیمان مشهور میشود. گویا اسکندر برای به دست آوردن همین قالیچه به ایران حمله میکند وایرانیان برای این که تکنولوژی دست یونانیان نیفتد آن باغ را آتش میزنند و دو قالیچه ی باقیمانده در تحت جمشید هم در آتش سوزی تخت جمشید کاملا از بین میرود و فقط چند تار از آن در اكتشافات ارنست امیل هرتسفیلد باستان شناس آلمانی كه توسط موسسه خاور شناسی دانشگاه شیكاگو در 1931 به دست آمد که اکنون توسط این دانشگاه به تیم تحقیقاتی متشکل از اعضای از تمام گروهای درگیر به وجود آمده است قرار گرفته است در 28 سپتامبر 2010ساعت 10صبح به وقت ماساچوست نتیجه این تحقیقات طی بیانیه یی منتشر شد. البته بیانیه‌ی مذبور بسیار تخصصی است که در اینجا شما خلاصه‌یی از آن را به زبان غیرحرفه‌یی خواندید. به‌زودی حتما مطالب متنوعی در این مورد منتشر می‌شود.

منبع انجمن فیزیکدانان جوانان

نوع مطلب :
برچسب ها : پیدا شدن قالیچه پرنده و تاریخچه آن، کیمیاگران، جادوگران سفید، راز پیدا شدن قالیچه پرنده و تاریخچه آن،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 27 آبان 1392 :: نویسنده : مجتبی
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر