تبلیغات
دنیای ماوراء الطبیعه - ریكی – یك نظریه سیستم های پویا قسمت اول
 
درباره وبلاگ


دنیای حقیقت


مدیر وبلاگ : مجتبی
پیوندهای روزانه
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دنیای ماوراء الطبیعه
عرفان ، فراروان ، متافیزیك ، ارواح، طب گیاهی و...
قسمت اول از مقاله "ریكی – یك نظریه سیستم های پویا "

پاره ای از توضیحات نویسنده :
هم اكنون مشغول نگارش كتابی مرجع در باب Body Talk (تن كلام : مجموعه شاخه های طب مكمل كه مبتنی بر نظریه تئوری شعور در ذرات هستی از جمله سلولهای بدن می باشد تحت عنوان تن كلام مورد بحث قرار می گیرند.) می باشم. درخلال نوشتن یكی از فصول درباره بنیادهای نظری، ذهنم درگیر ریكی شد. این اثر كاربرد مستقیمی بر ریكی دارد. با امید به اینكه این مقاله بتواند راه گشای بحثها و مناظرات بعدی دربین كارورزان ریكی باشد.
هنگامی كه كارورزان از انرژی شفادهی استفاده می كنند، بر این امر آگاه می شوند كه با یك سیستم انرژی پویا سروكار دارند. سیستمی كه به نظر می رسد در مقابل شیوه های سنتی و متداول درمانی، عرض اندام می كند.

این مسئله می تواند چالش برانگیز باشد، در صورتی كه ما در تفكراتمان به شیوه‌ای كلاسیك مقید به مكتب " تاْملات دكارتی" باشیم كه در آن ، جهان به عنوان "ساعتی" با مجموعه ای از قطعات و خرده ریزهای سرهم بندی شده متصور می‌شود ....

هرچند مكانیك كوآنتوم نادرست بودن این دیدگاه را حدود 90 سال پیش ثابت كرد، اما هنوز تمایلی به رویكردهای ابتدایی درخصوص طب و معالجه بدن به شیوه‌های ثابت شده قدیمی وجود دارد . زیر این كشش طبیعی همچنان در ما وجود دارد كه بخواهیم با منطقی ساده (Simple Logic) جهان را تبیین كنیم. هرچند كه شواهد و قرائن چیزی غیر از این را نشان می دهد .
مطابق با دیدگاه مكانیك كوآنتوم، جهان به عنوان "هستی" یا " وجودی " است كه دائماً دارای برهم‌كنشی پویا (درهمه سطوح و لایه‌ها) می‌باشد. البته وجودش به واسطه خودش نیست . (منشاْ این " هستی" درخود این "جهان" و از خود "آن" نیست.) در این چشم‌انداز، وجود هرچیزی تنها به عنوان بخشی از یك سیستم پویا محسوب می‌شود، كه هربخشی نیز بازتاب یا انعكاس این كل محسوب می‌شود. (هر ذره‌ای به عنوان بازتابی از كل جهان می‌باشد.)
هرالكترونی دقیقاً باید بداند كه الكترونهای دیگر این جهان (در یك لحظه مشخص) در حال انجام چه فعل و انفعالاتی هستند،‌ تا بفهمد (در آن لحظه مشخص) چگونه باید عمل كند و چه واكنشی نشان دهد. این بدین معنی است كه در این جهان، هراتمی ، دائماً در حال " تاْثیر و تاْثر" است ،‌ با " هر آنچه كه هست ". این كلیت و عمومیتی كه در ذرات جهان است ،‌ مطابق است با مفهوم یك "شعور كلی" كه از هرچیزی (چه بصورت كلی و چه جزئی) آگاه و مطلع است .
بعنوان مثال، هر بخش از بدن ما دقیقاً از آنچه كه بخشهای دیگر انجام می‌دهند، مطلع است و متناسب با آن عكس‌العمل نشان می دهد. در كتاب "شبكه زندگی" (نوشته فریتجف كاپرا  (Fritjof Copra) خلاصه ای از دیدگاه فیزیكدان معروف Geoffrey Chew كه تئوری "خود راه اندازی" را در توضیح پدیده‌های مشاهده شده در جهان زیر اتمی ، به كار برد. آورده شده است :
فلسفه تئوری "خود راه‌اندازی" بیانگر این مفهوم است : كه ما باید این ایده كه ماده دارای ساختاری بنیادی و اساسی است را كاملاً از ذهنمان بیرون كنیم. هیچگونه موجودیت های بنیادی وجود ندارد،‌نه ثباتی و نه قوانین و یا معاملات بنیادی و اساسی ای .
(1)

به نظر می‌رسد كه جهان ماده، شبكه ای پویا از وقایع و رخدادهای دروناً مرتبط به هم می‌باشد،‌كه هیچیك از ویژگیها و خصوصیات هربخش از این شبكه، بنیادی و اساسی نمی‌باشد. همگی آنها از مشخصات و ویژگیهای بخشهای دیگر تبعیت می‌كنند و این هماهنگی كلی كه در سرتاسر رابطه درونی آنها وجود دارد تعیین كننده ساختار كلی شبكه است .
اگر اینگونه باشد مفهوم همزمانی ( Synchromicity)  تقویت می‌شود، مطابق با این مفهوم ، به این نتیجه می‌رسیم كه هرچیزی در بدن یك وضعیت پویائی دارای یك كنش و واكنش درونی و همزمان و كاملاً‌وابسته به یكدیگر می‌باشد. كه این مفهوم ، در واقع همان تئوری "سیستمهای پویا‌" است .
براساس این تئوری، همه شاخه‌های طب جایگزین می‌توانند امیدوار باشند كه  روزی جایگاه واقعی خود را پیدا كنند. ساختار تئوریك مشاهدات گوناگون نشان می‌دهد كه بدن انسان، عملاً بعنوان یك سیستم انرژی محسوب می‌شود. تئوری سیستمها، همچنین در پی تبیین ، چگونگی پیونده ذهن و بدن ، مخصوصاً تاْثیر شفادهی‌ای كه ذهن بر بدن می‌گذارد، می‌باشد.

تئوری سیستمها چیست ؟
به لحاظ تاریخی ، تئوری سیستمها ، به منظور ایجاد وحدت درونی معرفت (در همه رشته‌ها و شاخه‌های آن) شكل گرفت و این منجر به ایجاد یكپارچگی و برهم‌كنشی درونی (به همان صورتی كه در بین علوم اجتماعی و رفتارشناسی وجود دارد.) در بین رشته‌هایی هم كه زیرمجموعه علوم فیزیكی و زیست‌شناسی بودند، ‌برقرار گردید.
غیر از تئوری سیستمها،‌ مفاهیمی چون : تئوری خود تنظیم‌گری ،‌ تئوری پیچیدگی ، تئوری آشوب ، تئوری یگانگی (وحدت همه شاخه‌های علمی و معرفتی) نیز شكل گرفته بود. به عنوان مثال " میلر" (Miller) در سال 1978 نوشت :
تئوری سیستمها، مجموعه‌ای از تعاریف ، فرضیه‌ها و قضایایی است كه در عالم واقع به صورت سلسله مراتبی یكپارچه شده و سازماندهی شده از مواد و انرژی، نمود می‌یابد. حیات كلی تئوری سیستمها، وابسته است به زیرمجموعه خاصی از همه سیستمها كه حیات یكی از آنهاست.
حوزه مد نظر ما در تئوری سیستمها، راجع روابط میان سلولهای یك ارگانیسم است . ارگانیسمی كه در سیستمی پویا و دارای برهم‌كنشها و روابط درونی، با افزایشی غیرخطی (Nonliner Summation) به عنوان داده‌ای پویا، به سیستم اضافه می‌شود. مسلماً چنین سیستمی، بدون ساختار مشخص دارای كنشی درونی ، پویا و باز است. در مقابل یك سیستم "ساختارمند" كه ثابت ، ایستا و بسته است.
در فیزیك كلاسیك ، در تعریف انرژی به چنین مفهومی اشاره می‌شود " توانایی انجام كار" . فیزیكدانان عموماً به دو نوع كلی از انرژی اشاره می‌كنند .
1) انرژی جنبشی : انرژی‌ای كه بصورت چرخشی و در حال شتاب در همه اشیاء مختلف وجود دارد.
2) انرژی پتانسیل : انرژی‌ای كه بصورت بالقوه در هر سیستمی وجود دارد.
این انرژی‌ها دارای واحدهای اندازه‌گیری ثابتی در طبیعت هستند كه بنا به تعریفهای خاص، برآورد شده‌اند مثل (ژول، ارگ و ....)
اما مسئله موجود در بابت انرژی ، در تئوری "سیستمهای زنده" ، چگونگی تعریفی است كه از انرژی می‌دهد: "واحدهایی كه بصورت پویا، دارای برهم‌كنشی درونی هستند ."
احتمالاً این واقعیت كه اندازه‌های كلاسیك انرژی در طبیعت ، ثابت و محدود هستند می‌تواند توضیح دهنده این مسئله باشد كه چرا مفهوم انرژی ، در طب كلاسیك و روانشناسی و بیوفیزیولوژی، همچنان بگونه‌ای سنتی باقی مانده‌است. چون اندازه‌های انرژی درفیزیك كلاسیك به سادگی قابل تبیین در سیستمهای دینامیكی نمی‌باشد و توضیح دهنده پیچیدگی آنها نیست .

(2)
در رابطه با "الكترو مغناطیسم" كه اساس اندازه‌گیری‌های بیوفیزیكی است، در اثر بكر (Becker) و سلدن (Selden) آمده است :
الكترو مغناطیس به دو شیوه ، مورد بررسی قرار می‌گیرد: یكی در حوزه میدانها و دیگری در حوزه رادیو اكتیو و تشعشعات . هر شیء‌ای در اطراف خودش میدان مغناطیسی تولید می‌كند. ما می‌دانیم كه در اطراف یك مغناطیس ثابت مثل (آهن‌ربا) میدان مغناطیسی وجود دارد. زیرا می‌تواند براده‌های آهن پخش شده در اطرافش را جذب كرده و این خاصیت را به آنها نیز منتقل كند، واضح است كه یك هستی و وجود نامرئی‌ای كه نیرویش را بر این بعنوان مثال آهن‌ربا اعمال می‌كند، وجود دارد اما اینكه چیست؟ و از چه تشكیل شده؟ پرسیدنی نیست چون كسی نمی‌داند .
در مورد تفاوت بین میدان ایستا و پویا در اثر بكر و سلدن آمده است :
هر دوی میدانهای مغناطیسی و الكتریكی ، میدانهایی نامتغیر و ایستا هستند، وقتی عامل زمان با متغیر در شدت میدان وارد می‌شود، همانگونه كه در آنتن‌های رادیویی انجام ‌می‌شود،‌یك میدان الكترومغناطیس حاصل می‌گردد و همانگونه كه از نامش برمی‌آید، این میدان شامل یك میدان مغناطیسی و یك میدان الكتریكی است :
تغییر و نوسان در یك میدان مرتعش شده از یك فرستنده، امواج انرژی ساطع می‌كند، اگر چه برخی اوقات این امواج بطور همزمان در رفتار موجی و یا ذره‌ای (به گونه جریانی از ذرات بی‌جرم و بی‌پتانسیل مانند فوتونها) نشان می‌دهند. برخی اوقات این پدیده به منظور تاْكید برارتباطش با فرستنده، یك میدان الكترومغناطیس خوانده می‌شود و برخی اوقات برای تاْكید برجنبه به بیرون گسیل شونده‌اش ارتعاش الكترومغناطیس خوانده می‌شد. هرچند دو اصطلاح به یك پدیده ارجاع می‌دهند و اینكه قابلیت جایگزینی با یكدیگر را نیز دارند، تنها تمایز معنادار ، تمایز بین میدانهای ایستا و ثابت با میدان‌های به لحاظ زمانی متغیر است .
بكر (Becker)   و سلدن (Selden) نشان دادند كه هر "موج انرژی" شامل یك میدان الكتریكی و یك میدان مغناطیسی است كه بر یكدیگر قائم‌اند و هردو بصورت زوایای قائمه‌ای در سیرموج، در حال حركت‌اند. درضمن ما نباید فراموش كنیم كه تئوری سیستمها در پی‌اندازه‌گیری عملكرد سیستمها است. "انرژی" و "نیرو" مفاهیمی هستند كه ما به منظور معنی كردن مشاهداتمان در مورد براده‌های آهن پخش شده در فضای كائنات از یك الكترومغناطیس ثابت و ابدی ، بكار می‌بریم. این واقعیت می‌تواند توضیح دهد كه چگونه وقتی یك الكترومغناطیسی در نزدیكی قفسه سینه قرار می‌گیرد،‌قلب منقبض می‌شود .بعلاوه نه تنها انرژی حامل اطلاعات است،بلكه دریك معنی عمیقتر میشود گفت كه براین اطلاعات تاْثیر نیز میگذارد.واین مفهوم رازآلود انرژی است.

پویایی سیستمهای انرژی پویا:‌‌‌‌
گردآوری مفاهیم انرژی ناشی ازعلم فیزیك ومفهوم سیستم بیولوژیكی پویا ضرورتاْ بر روابط پویا ،بر هم كنشی وشعورمند درون سیستمها وبین سیستمها ی مختلف تاْكید میكند.
این امرهنگامی مهم است كه رابطه مغز با تعبیر(اجزای)بدن ،رابطه قلب با باقی(اجزای)بدن وتمام دیگر تركیبات درون بدن را مطالعه میكنیم.
علم فیزیك یك تمایل سنتی نسبت به مطالعه سیستمهای فیزیكی بعنوان ساختارهایی بسته (Closed)  با روابط خطی ساده با دیگر ساختارها داشته است، این موضوعی بدیهی در طب سنتی است، نظر به سیستمهای زنده به این ساختارها بگونه‌ای واقعی نظر می‌كند: پویا ، دارای كنشهای متقابل درونی، پردازنده‌های اطلاعاتی پیچیده كه حافظه و شعور سیستم خود را توسعه‌ می‌دهند.
این رویكرد می‌پذیرد كه این سیستمها همواره در حال تغییر و نوسان هستند(موافق مكانیك كوآنتوم) و همواره به گونه سیستمهای "باز" با دیگر سیستمهای اطراف خود در درجات مختلف برهم كنش دارند.
سیستمهای درون بدن و سیستم "ذهن.بدن" (Body Mind)  نیز به گونه ای سازگار، برهم‌كنش با تمام سیستمهای موجود در محیط می‌پردازند.
(3)
پاسخ نظریه سیستم انرژی پویا به مفاهیم مختص به فیزیك كلاسیك :طنین صدا (Resonance) و یا دیاپاژون (Tuning Fork)
 A و  B  را به عنوان دو " دیاپازون" عین هم و در كنار یكدیگر در نظر بگیرید ، اگر به (A) ضربه‌ای بخورد،‌ (B) در فاصله‌ای دورتر شروع به ارتعاش كرده و تولید صدا می‌كند،‌تبیین كلاسیك برای این پدیده اینگونه است كه (A) "امواج" صوتی تولید می‌كند كه اینها به (B) می‌رسند. (B) به گونه‌ای طبیعی با فركانسی به اندازه فركانس تولید شده در (‌A) به لرزه می‌افتد، این امر باعث می‌شود تا (B) به موازات (A) به حركت افتد. دیاپازون B به A پاسخ می‌دهد . رویكرد سیستم‌های انرژی پویا مؤید این امر است كه ما رابطه بین A و B را به گونه‌ای برهمكنشی ،‌جفتی داینامیك و مرتبط باهم می‌بینیم. A به سادگی روی B عملی انجام نمی‌دهد بلكه با آن ارتباط برقرار می‌كند.
A و B توسط هوا‌، نیروهای الكترومغناطیس و غیره با یكدیگر، مرتبطند. در نتیجه هنگامیكه انرژی از A به B ارتباط برقرار می‌كنند باعث لرزیدن B می‌شود B تولید صدا (انرژی) می‌كند كه مجدداً به A بازمیگردد بنابراین مجدداً این B است كه به سرعت پس از تاْثیر A بر B باعث لرزش A می‌شود.
این تغییر حاكی از آن است كه كاركرد A توسط لرزش B در پیچیدگی افزایش‌یابنده‌ای مدل‌سازی می‌شود.  A كه تازه خود دچار تغییر نوسان شده سپس خود باعث تغییر نوسان (ModuLate B) در یك چرخه كه مدام پیچیده‌تر می‌گردد، می‌شود و یك الگوی دوری-چرخشی را نمایان می‌كند. این شیوه پیچیده یك "حافظه" خواهد شد. اگر با میكروفونهای توی (Highly Directional) هركدام از دیاپازونها را بطور جداگانه كنترل كنیم به این نتیجه می‌رسیم كه رفتار A به لحاظ كمی و كیفی هنگامیكه A در حضور B ضربه می‌خورد با هنگامیكه B وجود ندارد بسیار متفاوت و پیچیده‌تر است.

ایجاد حافظه از خلال برهمكنش تكرار شونده :
با برهم‌كنش دوری یا چرخشی (مذكور) گذری از زمان وجود دارد. این امر یك حافظه برهمكنشی پویا و داینامیك از روابط بین دو دیاپازون می‌سازد. در زمان قبل از ضربه خوردن A، A درگیر یك پدیده طنین‌آوایی (Resonance) خودبخودی می‌باشد. (اتمهای A  به گونه برهم‌كنشی و پیچیده در حركت و لرزه مدام می‌باشند – یك سیستم انرژی پویا). وقتی A در زمان 1 مورد ضربه قرار می‌گیرد با فركانس (a1) به لرزه می‌افتد، این فركانس (موجی-صوتی) در زمان 2 به B برخورد می‌كند. حال وضعیت B حاصل تركیب برهمكنشی ناشی از (a1) و (b2) است (a1 b2). لرزه B  به A به اندازه a1 b2 بازگشت می‌كند تا یك حركت دیگر را در زمان 3 ایجاد كند به این ترتیب (a1 b2 a3) تبدیل خواهد شد به (a1 b2 a3 b4) و همینطور تا آخر، هر Resonance (پدیده طنین صدا و تشدید صوت) جدید، اگر چه متفاوت است لیكن حاوی اطلاعات قبلی می‌باشد. در نتیجه یك تاریخچه‌ای از برهمكنش سازنده "حافظه" یا "شعور" وجود دارد.
در یك سیستم ساده مانده "دیاپازون‌ها" قانون سه تایی‌های (D) ظاهر می‌گردد: رقیق‌سازی (Dilution)،‌ اتلاف (Dissipation) و تباهی (Decay)
آنها عاقبت پدیده تشدید صوتی را متوقف می‌كنند و حافظه از كار می‌افتد. لیكن در سیستمهای پیچیده مانند سلولهای بدن كه مقدار ثابتی انرژی داینامیك به منظور حفظ و نگهداری سیستم وارد می‌شود، حافظه پیچیده طبیعتاً و بگونه‌ای پویا خود را تقویت كرده و رشد می‌دهد .
هرگاه دو سیستم (A B) یا بیشتر از دو سیستم (A B N) برهم‌كنش داشته باشند، اطلاعات و داده‌ها به گونه‌ای داینامیك و پویا با گذر زمان افزوده و انباشته‌ می‌شوند. A و B می‌توانند یك الكترون و پروتون، دو رشته DNA، مغز و یك بخش دیگر بدن، مادر و فرزند، بیمار و پزشك ، خورشید و زمین باشند.

(4)
از نقطه نظر یك سیستم انرژی پویا و داینامیك حال در هر سطحی از برهم‌كنش كه باشند تاریخچه برهم كنش و بده بستانهای انرژی و اطلاعات می‌بایست به طریق پیچیده در نظر گرفته شود.
بسیاری از متفكران بزرگ در تاریخ، این ایده را پیش‌بینی كرده‌اند .
دانشمند عصب شناس وارن كك كلوچ (Warren Macullouch) می‌نویسد :
الگوی فعالیت ارتعاشی پس از اتفاق اولیه، شكل آن اتفاق را حفظ می‌كند، اما ردپایی از اینكه، چه موقع اتفاق اولیه انجام شده، به دست نمی‌دهد.
بنابراین نشان می‌دهد كه زمانی بوده كه فلان كار رخ داده، این "فلان كار" ایده‌ای است كه به بیرون از زمان تاب برمی‌دارد. این امر در یك حافظه كوتاه‌مدت و زودگذر كه شكل و قالب تا هنگامیكه ارتعاش حفظ می‌شود باقی می‌ماند، امری فناناپذیر است. مك كلوچ در آن زمان تشخیص نداد اما نظریه سیستمها به ما نشان داد كه "ارتعاش" یك قاعده است، نه یك استثناء.
تمایل جدید در فیزیولوژی عصب به تبیین شبكه‌های عصبی به عنوان حلقه‌هایی با "بازخورد" تكرار شونده است. همین منطق به منظور تبیین و توضیح حلقه‌هایی با "بازخورد" تكرار شونده، در شبكه‌های عصبی می‌تواند برای سیستمهای داینامیك و پویا در هرسطحی به كار رود.
هرچه میزان ارتعاش سیستمها سریعتر باشد،‌ تاریخچه حافظه سریعتر ظاهر و ایجاد می‌گردد. "دیاپازونها" لرزه‌های آرام و بی‌قاعده دارند،‌ به مانند اكوسیستم‌های طبیعی .
اتمها بیلیونها بار در ثانیه لرزه دارند، بنابراین هنگامیكه هیدروژن و اكسیژن در یك مولكول با یكدیگر تركیب می‌شوند،‌زمان لازم برای اینكه یك تاریخچه مولكولی یكپارچه ایجاد شود در حد نانو ثانیه می‌شود .
این امر همچنین بدین معناست كه یك حافظه ایستا ، پایا، به گونه‌ای متناسب و سریعتر توسعه می‌یابد.نسبت به سیستمهایی كه به لحاظ لرزشی سریعتر هستند.
همانطور كه هرسیستمی ، زیر سیستم پویایی خودش را برای مولكولهای لرزشی دارد نتیجه این است كه هرگونه برهمكنش در تشدید صوت كه بین دو سیستم انجام می‌شود،‌می‌بایست درون هر سیستم نیز انجام گردد .
پدیده تشدید صوت (Resonance) تنها بین دو دیاپازون A و B انجام نمی‌شود بلكه درون دیاپازون‌های A  و B هم رخ می‌دهد. دیاپازون‌های A و B   نمیتوانند بگونه دیاپازون های فردی لرزش كنند.مگر اینكه اتمها وملكولهایشان بتوانند درون هركدام از دیاپازون ها به صورت بر هم كنشی ،دردرون هركدامشان رخ دهند.بنابراین منطق آنچه بین AوB اتفاق می افتد،همچنین برای آنچه درون AوB اتفاق می افتد نیز پاسخگوست.
فرضیه چنین ادعا میكند كه یك حافظه داینامیك زنده كه از ارتباط بین AوB ناشی میشود،مستلزم این امر نیز میباشد كه بر هم كنش بازخوردی پویای تكرار شونده، بطور همزمان حافظه دینامیكی درون دیاپازون AوB را خلق میكند. این حافظه پس از جدایی دیاپازون‌ها نیز باقی می‌ماند. برحسب منطقی مشابه مقداری حافظه تاریخچه برهمكنش هیدروژن – اكسیژن درون اتمهاهای هیدروژن – اكسیژن حتی بعد از جدایی آنها از هم نیز باقی می‌ماند .
حافظه "ساختارمند " آب ،شامل حافظه داینامیك ناشی از برهمكنش مولكولها ،در هومیوپاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آب كه بنابر طبیعت خود یك سیستم انرژی پویا و داینامیك است بگونه‌ای پویاتر با محیط اطراف خود برهمكنش دارد و حافظه بیشتری از آنها ذخیره می‌كند .


(5)

به خاطر داشته باشید كه حافظه به خاطر برهمكنش داینامیك همه اشیاء و مخصوصاً این واقعیت كه تمام سیستمها تولید كننده و ساطع كننده انرژی هستند، می تواند از شیء به فیلم ارسال شود .
آنها انرژی را از طریق امواج/فوتون به شیء گیرنده (در این مثال، فیلم) ساطع می‌كند. عكس بدین‌ترتیب حاوی جوهره شیء اصلی است .این امر می تواند در درمانهای از راه دور (ریكی و درمانهای مشابه) مورد استفاده واقع شود .

پویا سازی حافظه :   
مشاهده می‌كنیم كه نتایج بهتر در هومیوپاتی زمانی ایجاد می‌شونده كه محلولهای هومیوپاتیك به خوبی پویاسازی بشوند. تكان دادن محلول موجب افزایش انرژی جنبشی داینامیكی و موجب برهم‌كنش‌های بیشتر و در نتیجه حافظه فعال می‌شود.
استفاده از سمبلهای تصویری در ریكی به منظور پویاسازی حافظه ذخیره شده از همین دسته است. بسیاری تكنیكها در تن- كلام مانند علم حركت شناسی و یوگا از تكنیكهایی مانند ضربه زدن برقسمتهای مختلف بدن به منظور فعال سازی حافظه بخشهای ذیربط استفاده می‌كنند.
قراردادن خون و آب دهان روی مراكز با انرژی بالا (روی سطح بدن) تاْثیر مشابه دارد. هرچه انرژی بیشتر باشد حافظه موجود در بزاق دهان بیشتر تقویت شده و سیستم دفاعی بدن بهتر می‌تواند از آن سود جوید .


مترجم: نجمه زارع

مرکز بین الملل آموزش ریکی در ایران

نوع مطلب : ریکی، 
برچسب ها : ریكی – یك نظریه سیستم های پویا قسمت اول،
لینک های مرتبط : ریکی - قسمت سوم، آیا ریکی حقیقت دارد؟، ریکی - قسمت دوم، ریکی - قسمت اول،


یکشنبه 23 تیر 1392 :: نویسنده : مجتبی
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر