تبلیغات
دنیای ماوراء الطبیعه - ریکی - قسمت دوم
 
درباره وبلاگ


دنیای حقیقت


مدیر وبلاگ : مجتبی
پیوندهای روزانه
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دنیای ماوراء الطبیعه
عرفان ، فراروان ، متافیزیك ، ارواح، طب گیاهی و...
ریكی انرژی است كه در غرب حدوداً یك دهه است كه شناخته شده است. در حال حاضر در جهان بالغ بر یك میلیون كارورز ریكی وجود دارد كه در مقایسه با جمعیت جهان رقم چندان چشم گیری نمی باشد. بنابراین اطلاعات و تحقیقات انجام شده در مورد آن در مقیاس محدود بوده، كه این امر نیز به نوبه خود منجر به ارائه دانشی سطحی درمورد ریكی شده است.
برای توضیح ریكی از منظر علمی ما به ناچار نیازمند یك سری مفاهیم دست اول علمی خواهیم بود.
تبیین علمی ممكن است به روش های زیادی صورت گیرد اما شیوه رایج برای ارائه یك فهم عقلانی در مورد مكانیزم برخی از پدیده ها ؛ شیوه ای است مبتنی بر منطق اصول علمی صلب و استثنا ناپذیر.
برای مثال برای ارائه تبیین عقلانی در مورد ریكی ما ناچاریم از اصطلاحاتی چون پدیده های زیراتمی(subatomic matter)، ناقطبیدگی (unpolarized vortex theory)، تصویر انعكاسی (mirror imaging ) و... استفاده كنیم.

هر چند این شیوه ممكن است بهترین روشی باشد كه كارورزان ریكی را جهت ارائه تبینی عقلانی از ریكی، راضی كند اما دارای كاستی ها و نواقصی نیز خواهد بود، زیرا استفاده صرف از اصطلاحات فنی فیزیكی، به تایید و معتبر ساختن ریكی نمی انجامد بلكه تنها یك تبیین عقلانی مبتنی بر اصلاحات رایج و فنی مورد استفاده در فیزیك به دست میدهد (البته همان طور كه بعدآ بحث خواهد شد، ما می توانیم در مورد این اصلاحات خاص، بر اساس مشاهداتمان در ریکی صحبت كنیم).
بنابراین ما وقتی از این اصطلاحات علمی استفاده می كنیم، در واقع به منظور ایجاد یك چارچوب مفهومی یا تئوری برای فهم بازنمایی های بالینی ریكی است، نه معتبر ساختن یا معتبرنساختن  ریكی.

ریكی یك انرژی زیر اتمی بی قطب (unpolarizedsubatomic energy) می باشد، كه بصورت هماهنگ و متوازن در سطوحی كه در حالت های نا هماهنگ و ناموزون انرژی قرار دارند، جاری شده و انتشار می یابد و برای بیرون آمدن از جهان زیراتمی، انرژی ریكی باید حالت قطبیدگی پیدا كند تا بتواند وارد جهان پدیداری و فیزیكی شود. جهانی كه به واسطه زمان، دستخوش تغییر و تحولات می شود. ریكی به واسطه تقابلی كه با تصویر انعكاس (mirror image) از هر نوع تكرار ناهماهنگی در سطوح مختلف انرژی پیدا می كند، دارای حالت دو قطبی ساختن (polarization) در اثر تضاد موجود می شود و بدان وسیله هارمونی طبیعی را باز تولید می كند كه اگر این وضعیت را برای بدن انسان متصور شویم  باید گفت كه، فرایند شفای طبیعی را بدن تسریع می بخشد.
به منظور معتبر ساختن و تبیین این تعریف از ریكی ما باید از فرایندی علمی برای مشاهدات بالینی و توجیه منطقی نتایج آن استفاده كنیم. ما این روش را برای بسیاری از چیزهایی که در زندگی روزمره از آنها استفاده میکنیم ،به کار می بریم ،به این صورت که چیزهایی را كه به طور منسجم و بدون موارد نقص عمل می كنند همچنان مورد پذیرش بوده و دارای اعبارند و در مقابل آن هایی كه مورد نقصی برایشان پیدا شود، بی اعتبار شده و رد می شوند. مثلآ یك داروی جدید اگر به لحاظ بالینی بدون عوارض جانبی باشد و نتایج قابل  قبول و منسجمی نیز داشته باشد ، مورد استفاده قرار می گیرد و اعتبار آن نیز صرفآ به واسطه نتایج مشاهدتی اش می باشد. حال اگر یك بار این دارو اثر نكند و یا عوارض جانبی داشته باشد، دیگر هیچ اعتباری نخواهد داشت.
این قضیه برای فهم ریكی نیز خیلی مهم و اساسی است. شاید ما نتوانیم به واسطه به كارگیری اصطلاحات فنی علمی و یا طرح های خیالی و ذهنی، ریكی را ثابت كنیم و یا معتبر جلوه دهیم  و این چیزها تنها برای تبیین چارچوب مفهومی آن باشد، اما آنچه مهر تاییدی بر وجود ریكی است، تنها تجربیات و نتایج بالینی دستان درمانگر صدها نفر از هزاران ریكی كاری است، كه به طور روزانه، از این انرژی در درمان خود و دیگران استفاده می كنند. بررسی مشاهدات این درمانگران و بیماران آْنها، این اجازه را به ما می دهد كه روزبه روز تصویر شفاف تری از نتایج بالینی ای كه ریكی به همراه داشته است به دست آوریم. 

احساس در دستها
Sensation in the hands
در طی درمان با ریكی، درمانگر، حالتهای خاصی را در كف دستان خود احساس می‌كند كه اغلب حالاتی چون گرما ، سوزش ،مور مور شدن ، حالتی شبیه به عبور جریان‌های الكتریكی یا برق گرفتگی خفیف ، حالت سوزن سوزن شدن ، سرما و... و حالتی كه در بیمار پدید می‌آید نیز ممكن است مشابه حالتِ كف دستان درمانگر باشد و یا اینكه متفاوت و برعكس باشد. مثلا درمانگر در كف دستان خود احساس سرما كند ولی مریض در موضع درد احساس گرمای شدیدی داشته باشد. كه درمانگر بواسطه همین تغییراتی كه در كف دستان خود احساس می‌كند، به تشخیص موضع درد می‌پردازد و پس از آن نیز با دادن انرژی به موضع نیازمند به انرژی، فرایند بازیابی هماهنگی و هارمونی درآن ناحیه را تسریع می کند، تا انرژی در آن ناحیه بصورت متعادل و نرمال در آید.

جاری شدن (ریكی) بصورت اتوماتیك (Switches an automatically) یكی از جالبترین مشاهدات در مورد پدیده ریكی این است كه، وقتی یك كارورز ریكی دستانش را بر روی و یا حتی نزدیك یك ارگانیزم زنده قرار می دهد، ریكی بطور خودكار جاری می‌شود (در صورتیكه یك ناهماهنگی در سطح انرژی آن ارگانیزم وجود داشته باشد). این اتفاق ممكن است حتی هنگامی كه كارورز ریكی خواب باشد نیزپیش بیاید  و این مشاهدات این مسئله را مطرح می‌كند كه آیا انرژی ریكی، انرژی‌ای آگاه است؟
و گرنه، چگونه بصورت خودكار جاری می‌شود؟

جریان انرژی ریكی در هر دو دست بصورت مشابه و یكسان است.
The Reiki is the same in both hands
برای مثال اگر درمانگر، بیماری را با یك دست ، حدود یك ساعت درمان كند، این زمان نصف زمانی می‌شد که درمانگر از هر دو دست خود بطور همزمان استفاده می‌كرد.
و یا اینكه درمانگر می‌تواند با یك دست خود یك بیمار را درمان كند و با دست دیگر خود، بیمار دیگری را درمان كند.

ریكی تمام شدنی نیست
Reiki dose not run out
یكی دیگر از مشاهدات متداول در مورد ریكی این است كه ریكی تمام شدنی نیست یعنی اگر كسی یك بار در عمرش با این انرژی همسوشده باشد، تا آخر عمر خود (چه از این انرژی استفاده كند و چه استفاده نكند)، این انرژی با وی خواهد بود. فقط ممكن است حساسیتهای كف دستان درمانگر و قدرت تشخیص وی كاهش یابد كه آن نیز با تمرینات بیشتر و با مرور زمان جبران خواهد شد.

جریان ریكی تحت تاثیر سلامتی درمانگر واقع نمی‌شود
The Reiki Flow is not affected by the health of the practitioner
یك فرد مریض بواسطه اینكه سطح انرژی فیزیكی پایینی دارد نمی‌تواند در سلامتی دیگران چندان موثر باشد؛ اما مشاهدات ریكی كاران نشان داده است كه اگر فردی بیمار تنها یكبار با انرژی ریكی همسو شود می‌تواند كانال قوی‌ای برای انتقال جریان ریكی به بیماران دیگر نیز باشد. و این نشان می‌دهد كه قدرت ریكی ربطی به سلامتی فرد درمانگر ندارد بلكه با عبوراز بدن درمانگر، انرژی او را نیز متعادل كرده و فرد بیمار را نیز شفا می‌دهد.

تاثیر ریكی بر روی گیاهان و حیوانات
Reiki works on animals and plants
تجربیات كارورزان ریكی نشان می‌دهد كه این انرژی نه تنها بر روی حیوانات و جانوران و گیاهان تاثیرات مثبت و هماهنگ كننده‌ای می‌گذارد بلكه گیاهان حتی سریعتر از انسانها نسبت به ریكی واكنش نشان می‌دهند.
حتی تجربیات نشان داده است كه حیوانات اهلی نسبت به جانوران و گیاهان دیگر، آرامتر و كندتر به ریكی عكس‌العمل نشان می‌دهند و فرایند بازیافت سلامتی در آنها كندتر است ؛ كه این نیز به این دلیل است که آنها بیشتر در معرض استرسهای عاطفی و فشارهای محیطی قرار دارند.

هرانسانی می‌تواند با انرژی ریكی همسو شود
Anybody can be initiated to Reiki
فرآیند همسویی با انرژی ریكی حتما باید توسط یك استاد ریكی انجام شود. به تعبیری در فرایند همسویی، كانال انرژی فرد با انرژی ریكی همسو می‌شود و فرد از آن به بعد می‌تواند ریكی را از خود عبور دهد. مشاهدات نشان داده است كه هر فردی از هر نژاد و تیره‌ای با هر نوع دیدگاه فكری، فرهنگی، مذهبی و دینی می‌تواند با انرژی ریكی همسو شود.

هر كس می‌تواند خود را با ریكی درمان كند
One can treat oneself with Reik
i
مشاهدات نشان داده است كه حتی فرد درمانگر نیز اگر خود دچار بیماری شود، می‌تواند بواسطه انرژی ریكی به درمان خود بپردازد و خود را درمان كند. انرژی ریكی در درمان استرسها و فشارهای روانی بسیار مفید است.
ریکی چه در درمان خود و چه در درمان دیگران و همینطور در درمان بسیاری از عارضه‌های فیزیكی مفید واقع شده است ، بدون اینكه هیچ عارضه جانبی داشته باشد. بیماریها را بصورت ریشه‌ای درمان می‌كند و به همین دلیل است که دوره درمانی طولانی تری نسبت به سیستمهای دیگر دارد  و علاوه بر این می‌تواند مكمل خوبی برای تسریع بخشیدن به فرآیند درمان ، چه در پزشكی و چه در حوزه‌های دیگر درمانگری (مانند شیاتسو، فشار درمانی، هامیوپاتی و...) باشد.

فرضیه‌های علمی و نتیجه گیری
Scientific hypothesis and conclusion
یكی از فرضیات علمی در مورد ریكی این است كه ریكی یك انرژی زیر اتمی است ( انرژی‌ای جهانی) كه وقتی بخواهد با جهان پدیداری و فیزیكی ارتباط برقرار كند، در سطوحی از انرژی كه دچار ناهماهنگی و عدم تعادل شده است، به لحاظ تضادی كه بین این انرژی (ریكی) و انرژی جهان پدیداری بوجود می‌آید، دارای حالت قطبیدگی (polarize) می‌شود و انرژی ناهماهنگ و نامتجانس را هماهنگ می‌كند.
با این حال نحوه كاركرد ریكی و مسئله آگاهانه بودن این انرژی ،با توجه به سطح رشد دانش امروز، همچنان متافیزیك ریكی را در حالتی اسرار آمیز قرار داده است كه البته این نیز به نوبه خود تبینیهای منطقی علم را به چالش می‌كشد و افكار زیادی را روز به روز، بیشتر به خود جلب می‌كند.

ترجمه نجمه زارع
http://www.parama.com/html/science.html

نوع مطلب : دانستنی های اطلاعات، 
برچسب ها : ریکی - قسمت دوم،
لینک های مرتبط : ریکی - قسمت اول، زمین دارای ۵٢ چاکرا می باشد،


دوشنبه 10 تیر 1392 :: نویسنده : مجتبی
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر