درباره وبلاگ


دنیای حقیقت


مدیر وبلاگ : مجتبی
پیوندهای روزانه
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دنیای ماوراء الطبیعه
عرفان ، فراروان ، متافیزیك ، ارواح، طب گیاهی و...
به نام خدا

کندالینی – استاد آرام
کندالینی ناحیه ای در قسمت قاعده ای بدن وجود دارد که انرژی مرموزی را به نام کندالینی در خود ذخیره کرده است این قسمت خود نیز به نام کندالینی معروف است. انرژی کندالینی بسیار قدرتمند می باشد
کندالینی نیرو و انرژی مرموز و قدرتمندی است که مار خفته هم نامیده می شود. انرژی کندالینی با تمرین و ممارست زیاد قابل استفاده می باشد. افرادی هستند که این نیرو در آنها به صورت ناخودآگاه و غیر قابل کنترل آزاد شده که آزاد شدن انرژی کندالینی به صورت ناخودآگاه و به موقع نبودن می تواند اثرات مخربی بر روی آنها بگذارد. تحقیقات نشان می دهد که شوک های فیزیکی و روانی می تواند نیروی کندالینی را به صورت ناخواسته آزاد کند. بسیاری از افراد از جامعه از این مشکل رنج می برند. این مشکل به نام سندرم کندالینی شناخته می شود. سندرم کندالینی به صورت فشار خون بالا، تخیل و یا ضریب هوشی بالا در افراد جوان خود را نشان دهد. این افراد معمولا با محیط شان مشکل دارند یا اینکه محیط را خودشان کنترل می کنند. به هر حال انرژی کندالینی انرژی بسیار قوی و قدرتمندی است که می تواند در انرژی ذخیره شده و ناحیه چاکرای قاعده ای را فعال نماید. خیلی از افراد هستند که مایل هستند این نیرو را در خود فعال نمایند که لازم است بدانند نباید به تنهایی تمرینات کندالینی را انجام دهند. و چنانچه بخواهند برای فعال کردن کندالینی از کسی کمک بگیرند لازم است کمک کنده هم شرایطی را داشته باشد.
 چنانچه شما بخواهید کندالینی را در خود فعال کنید می توانید به کتاب کندالینی و چاکراها اثر استاد آرام مراجعه کنید. در کتاب کندالینی و چاکراها نشر تجسم خلاق به تفصیل درباره روشهای فعال سازی انرژی کندالینی صحبت شده و روشهایی را به شما ارائه می کند که بتوانید انرژی کندالینی را در زندگیتان تجربه کنید. کسانیکه علاقمند به فعال شدن انرژی کندالینی هستند باید بدانند که تغذیه در شرایطی که انرژی کندالینی در حال آزاد شدن است نقش بسیار زیادی دارد. همچنین مسائل اخلاقی نقش بسیار زیادی در چگونگی آزاد شدن و کنترل انرژی کندالینی دارد. هر گونه آلودگی اخلاقی و انرژیکی موجب می شود انرژی کندالینی به جای اینکه مفید واقع شود و مسیر صحیحی خود را پیش ببرد در جهت دیگر حرکت کند و ممکن است آسیبهای دیگری نیز به فرد وار شود.


آزاد شدن غیرارادی انرژی كندالینی
 
فرآیند آزاد شدن
 
انرژی كندالینی به صورتی حلقه شده در پایة ستون مهره‌ها قرار گرفته است. آزاد شدن آن را می‌توان به امواج، شعله‌ها، ضربان نبض یا باز شدن حلقه تشبیه كرد. بخش شكوفا شده در جستجوی یك دریچه معمولاً در ستون مهره‌ها به بالای سر در حركت است و از آنچه چاكرای تاج نامیده می‌شود، خارج می‌گردد. چاكرا واژه‌ای سانسكریت به معنی چرخ است و به حلقه‌های مختلف انرژی در بدن اثیری ما اطلاق می‌گردد.
گاهی انرژی به سمت بالا در اطراف ستون مهره فوران می‌كند و به چاكرای تاج ختم می‌گردد. در فرآیند تكاملی طبیعی، چند موج به صورت انفرادی در طول عمر بسته به رشد و آمادگی شخصی آزاد می‌شوند. حركت این امواج به حدی نامحسوس است كه اكثر افراد از فعالیت آن آگاه نیستند، ولی ممكن است از یك گرما (حركت انرژی) در ناحیة دنبالچه قبل از آزاد شدن آن آگاه باشند. آنها هنگامی كه انرژی در مسیر خود به یك ناحیة بسته می‌رسد، احساس درد یا فشار می‌كنند. عامل اصلی این درد، آماده نبودن مسیر حركت كندالینی است.
امواج متعدد كندالینی در انتظار آزاد شدن هستند. این عمل شبیه به كندن پوسته‌های یك پیاز است. شخص می‌تواند در طول عمر لایه‌های اندك یا متعددی از این انرژی را آزاد كند. افرادی كه دربارة نیروی كندالینی آگاهی دارند، ممكن است به طور ارادی انرژی بیشتری آزاد كنند و به این ترتیب تكامل خود را سرعت بخشند؛ در موارد افراطی، آتشی جذاب یا یك گرمای فوق‌العاده احساس می شود.


افسردگی و كندالینی
هر كسی كه تطهیر كندالینی را تجربه كرده باشد، با افسردگی آشنا خواهد بود، زیرا انرژی‌ها در واقع در عمق بدن به صورت راكد و فشرده قرار گرفته‌اند و منتظر تهذیب از سوی ما هستند. افسردگی به معنی این است كه چیزی “از عمق” حفاری شده و بیرون آمده است تا شما آن را ببینید. جداً از افسردگی روانی یا شیمیایی، خود افسردگی معمولی در نتیجة یك فرآیند انرژی است كه برای تمام افراد در مرحله‌ای از زندگی پیش می آید. افسردگی در آمریكا بد معرفی شده است. ما باید فواید مثبت آن را ببینیم: عمق جدیدی از شناخت، توجه و عطوفت؛ ژرف‌نگری و توانمندی‌های عظیم و خلاق.
از افسردگی‌های خود لذت ببرید. به این فرآیند اساساً به عنوان یك فرآیند خلاق نگاه كنید، در انرژی‌ها فرو روید، آنها را تشدید كنید و سپس به آنها گوش فرا دهید. اجازه دهید ذهنتان به گردش افتد. شما ممكن است قسمت‌هایی از كودكی یا زندگی گذشته یا حوادث اخیر یا آینده را به یاد آورید. افسردگی ممكن است یك راه جدید درك پدیده‌ها یا نگرش‌های جدید فلسفی پیش رویتان باز كند. شما ممكن است به تغییر در حالت موی خود احساس نیاز كنید. ممكن است از یك رژیم‌غذایی جدید استفاده كنید، یك پروژة ابتكاری جدید را آغاز كنید؛ شما هرگز به طور كامل نمی‌دانید چه چیز از اعماق‌ ضمیر ناخودآگاهتان بروز خواهد كرد. افسردگی را یك سفر پرماجرا به بعد عمیق‌تر زندگی به شمار آورید. ضمیر ناخودآگاه عملاً دوست ندارد به وسیلة ضمیر خودآگاه فراخوانده شود؛ ضمیر ناخودآگاه در واقع فهرست خودآگاهی ما و تركیبی از خودآگاهی جسمانی و عاطفی است. اولین خودآگاهی است كه در یك نوزاد شكل می‌گیرد. اولین خودآگاهی است كه در ما به عنوان انسان شكل می‌گیرد. بخشی از فرآیند كندالینی تبدیل این فهرست خودآگاهی به بخشی از زندگی ما به عنوان ضمیر خودآگاه روانی و روحانی است. با انجام این كار، انرژی و اطلاعات آن دیگر پنهان یا در “فرودست” دیگر سطوح آگاهی ما نیستند.
اكثر افراد فكر به خودكشی یا آرزوی مرگ را در طول دورة تطهیر تجربه می‌كنند. اندیشیدن در مورد پایان دادن به زندگی بخشی طبیعی از این فرآیند است و باید چنین هم درك شود. بسیاری از راه‌های قدیمی درحال مرگ هستند و راه را برای زندگی جدید باز می‌كنند. روبرو شدن با آرزوی مرگ همراه با شناخت، می‌تواند آغاز یك حیات نوین باشد. بدن همان است، اما روح جدید است و یك نگرش جدید به وجود می آورد است. این فرآیند نمایانگر رهایی از راه‌های قدیم و كشف راه‌های جدید است.


روش‌هایی برای آزادسازی ارادی كندالینی
 
با ارائة تمریناتی برای آزاد‌سازی كندالینی بدون نظارت استاد، من احتمالاً خود را در معرض انتقاد از جانب منابع گوناگون قرار داده‌ام، اما با رعایت احتیاط لازم و با كمك عقل سلیم و طبیعی، بسیاری از افراد می‌توانند این تمرین را به تنهایی انجام دهند. چنانكه قبلاً گفته شد، عصر آبی زمانی است كه اطلاعاتی كه قبلاً سری تلقی می‌شدند و اختصاص به گروه اندكی داشتند، در اختیار همگان قرار گرفته‌اند. در این عصر جدید، انتخاب حق فرد است و باید این‌طور باشد. زمانی كه تصمیم گرفتید كار را شروع كنید و برای آزادسازی انرژی تمرین نمائید، به آن دلبسته نباشید و از آن هم نترسید. دلبستگی و یا ترس، نیروهایی هستند كه خلاف آزادسازی سالم عمل می‌كنند. از انرژی نترسید، بلكه قدر آن را بدانید.
با خواندن فصول قبل و انجام تمرینات پیشنهادی، شما ممكن است برای آزادسازی كندالینی بیشتر احساس آمادگی كنید. اگر چنین است، در این فصل توضیحات و تمریناتی برای این منظور ارائه می‌شود. اما اگر شما از جمله اشخاصی هستید كه قسمت‌های قبلی این كتاب از جمله این قسمت را فقط سرسری خوانده و رد شده‌اید- اگر قصد ندارید تمرینات تا اینجا را انجام دهید، بلكه فقط می‌خواهید تمرین آزادسازی كندالینی را انجام دهید- اجازه بدهید به شما تذكر دهم كه: به خود زحمت داده و فصل‌های قبلی را مطالعه كرده، تمرینات مربوطه را انجام دهید، در غیر این صورت هر آن ممكن است مشكلاتی برایتان پیش آید كه این مشكلات شاید جزئی و شاید هم خیلی شدید باشند. آزادسازی كندالینی بیشتر اوقات یك كار مخاطره‌آمیز است. چنانچه، تمرینات ارائه شده تا اینجای كتاب به خوبی انجام گرفته و زندگی شما دارای وضعیت مطلوبی است، در این صورت كمترین خطر شما را تهدید می‌كند
كندالینی در هر شخص وضع متفاوتی دارد. شما ممكن است متوجه تغییر زیاد نشده باشید یا بعد از فقط یك یا دو تمرین تغییر را در خود احساس كرده اید، بعضی افراد نسبت به بعضی دیگر در این مورد آمادگی بیشتری دارند. اگر شما تمرینات تطهیر را به حد كافی انجام داده باشید، آزاد‌سازی انرژی جدید سریع‌تر و آسان‌تر صورت می‌گیرد. آنهایی كه داروهای تخدیركننده (مواد مخدر؟) مصرف كرده‌اند، آزادسازی بیش‌ازحدی را در ابتدا تجربه می‌كنند و باید بیشتر احتیاط نمایند. بعضی از افراد در ابتدا از حركت جریان انرژی آگاه نیستند، این امر دلیل آن نیست كه جریان انرژی در آنها وجود ندارد. قبل از تكرار یك تمرین، صبر كرده  تا مطمئن شوید آنچه را آزاد شده مصرف و استفاده كرده‌اید.
وقتی كه از احساس جریان انرژی‌ها آگاه شدید و توانستید انرژی را به اطراف سوق دهید، در وضعیت بسیار بهتری برای كنترل جریان بیشتر انرژی قرار دارید. زمانی كه انرژی آزاد می‌شود، این جریان برگشت‌پذیر نیست. انرژی آزادشده ممكن است به یكی از سه طریق زیر بر شما اثر بگذارد:
1) از سیستم بدن شما به طرف بالا جریان می‌یابد و در مسیر خود سیستم را تطهیر می‌كند،
2)در محل‌های گرفتگی، انرژی تا زمانی كه این نقاط آزاد می‌شوند، گیر می‌افتد،
3) از انرژی خود برای برگشت استفاده می‌، این كار خیلی خطرناك است و ایجاد ریسك می‌كند. ‎نماید
شما ممكن است از نیروی كندالینی جهت كنترل خود كندالینی برای مدت معلومی استفاده كنید، اما این نوع تمركز انرژی، خطر آسیب بدنی را افزایش می‌دهد.


س ك س و كندالینی

انرژی جنسی اوكتاو پایین‌تری از انرژی الهی است. كسانی كه رشد روحانی خود را تقویت می‌كنند، ممكن است به مرحله‌ای برسند كه كشش جنسی خود را كه آن هم تقویت شده است، درك نمایند. بعضی از افراد احساس می‌كنند كه خدا مشغول “آزمایش كردن” اصالت گرایش آنها به تكامل روحانی است. این فرآیند، فرآیندی عادی است؛ هنگامی كه انرژی یك اوكتاو باز می‌شود، اوكتاوهای دیگر از طریق یك تأثیر رزونانس‌كننده باز می‌شوند. اما به جای تعقیب طرف‌های عشق در خیابان بهتر است انرژی جنسی به شكلی عالی‌تر از طریق مدیتیشن به كار افتد یا در سراسر بدن جریان یابد و سپس با هدایت روانی به نیرویی شفابخش، قدرت درونی، خلاقیت، لذت، ازخودگذشتگی یا روشن‌بینی تبدیل شود. بعضی افراد، مجرد زیستن را در طول دورة پرورش كندالینی یا تطهیر با عنوان روشی برای سوق دادن انرژی جنسی به سطوح عالی‌تر ترجیح می‌دهند، اما من فكر می‌كنم این بستگی به انتخاب هر فرد دارد و این انتخاب ممكن است گاهی به سرعت تغییر كند. انرژی‌ها در عصر آبی به اندازة كافی شدید هستند كه س ك س عادی و رشد می‌توانند همزمان اتفاق افتند. چنانچه، شما در انتخابی كه كرده‌اید، مشكل دارید، ممكن است به یافتن گزینه‌های دیگری احتیاج داشته باشید.
به هنگام رشد روحانی نیرومند یا تطهیر كندالینی، خاطرات زندگی گذشته به سطح نزدیك می شوند و منجر به جذب شما به كسی می شوند كه در زندگی گذشته از نظر جنسی با او احساس نزدیكی می‌كردید. بعضی افراد احساس می‌كنند كه یك رابطة جنسی در زندگی گذشته، باید در این زندگی هم ادامه یابد. لزوماً احتیاج نیست اینطور باشد! نسبت به انرژی‌های خود مواظب و مسئول باشید؛ شما ممكن است به سرخوردگی رسیده یا دچار مشكل در روابط شده باشید، اگر چنین چیزی برای خود یا همسرتان اتفاق افتاده است، نهراسید! از تأثیرات جدید آگاه باشید و مدتی صبر كنید، سپس تغییرات عمده را انجام دهید تا ببینید انرژی‌ها چگونه فروكش می‌كنند.
روابط عاشقانه‌ای كه هنگام رشد شتاب‌یافته آغاز می‌شوند، اغلب دیری نمی‌پایند. آنها ممكن است خیلی شدید باشند، اما به قول این عبارت “خنك نبودن خیلی داغ است” در بعد مثبت، متوازن كردن قطبی شدن‌های این روابط (اعم از جنسی یا غیرجنسی) می‌تواند رشد را سرعت ببخشد. ازدواج‌ها لازم نیست پایان داده شوند، به این دلیل یك شخص در حال رشد است و دیگری ظاهراً نیست. احتمالاً رشد طرف دیگر كندتر یا در جهت متفاوتی است. یك ازدواج یا رابطة خوب به هر یك از طرفین آزادی لازم برای رشد و یادگیری را می‌بخشد، ـ تا در مسیر خودش قرار گیرد. همیشه برای یكدیگر احترام قائل شوید و به یكدیگر محبت كنید. تفاهم هم خیلی خوب است، اما بعضی روزها ما حتی خودمان را هم درك نمی‌كنیم.
محدودیت تجربة كندالینی اغلب انحلال یك ازدواج یا رابطه ای كه سالم نیست یا سعی در سالم شدن آن نمی‌شود را سرعت می‌بخشد. در این مورد طرفین باید با همكاری یكدیگر یك فرآیند پیش از طلاق را طی كنند، درست همانطور كه اول دورة نامزدی را پیش از ازدواج طی می‌كنیم، باید آمادگی مشتاقانه برای طلاق وجود داشته باشد. بهتر است یك رابطه با یك خاطرة مثبت پایان یابد، شما احتمالاً با طرف مقابل، در زندگی دیگری ملاقات خواهید كرد.
كندالینی می‌تواند بر بعد جنسی به طرق گوناگون تأثیر بگذارد. ممكن است دوره‌های كوتاه یا طولانی بی‌تفاوتی یا عدم توانایی ظاهری وجود داشته باشد. ممكن است حتی سردمزاجی، ناتوانی، یا فقدان كامل لذت وجود داشته باشد، ولی اگر بعد جنسی تطهیر شده باشد، انرژی جنسی ممكن است برای تطهیر بیشتر و شفا یافتن كل سیستم بدن به جریان افتد و استفاده شود. انرژی جنسی می‌تواند برای اهداف گوناگون و متعدد، فراتر از عمل آمیزش جنسی به كار رود: خلاقیت، توانایی‌های ذهنی و روانی بالاتر، روشن‌بینی، قدرت درونی و لذت از زندگی. انسان زمانی كه دیگر اسیر كشش یا گرفتگی‌های جنسی نباشد، س ك س را به عنوان یكی از ابزارهای ابراز حیات مجدد كشف خواهد كرد. هنگام تطهیر كندالینی، شما باید خود را به عنوان یك وجود جنسی بپذیرید و درك كنید كه انرژی جنسی برای رشد و تكامل روحانی شما حائز اهمیت است.


علایم آزاد شدن
 
پرورش كندالینی كه قبل از تطهیر كافی و آگاهی روحانی لازم اتفاق افتد، پیش‌رس محسوب می‌گردد و علائم گوناگون و متعددیبه جای می گذارد. علاوه بر دوره‌های كوتاه آگاهی اوج یافته و حالات فضل یا عرفان و روشن‌بینی، ممكن است دوره‌های خمودگی یا افسردگی فوق‌العاده، رفتار نامنظم، ناخوشی بی‌دلیل، از دست رفتن یا ضعف حافظه، احساس بیگانگی با خود، دوستان، كار یا جهان به انسان دست دهد. اگر كبد تحت تأثیر قرار گیرد، پوست ممكن است رنگ مایل به زرد و یك ظاهر تقریباً چركی و كثیف در نتیجة آزاد شدن نیروهای منفی پیدا كند؛ یا بعضی از قسمت‌های بدن ممكن است ظاهر متمایل به قرمز یا آبی پیدا نمایند. ممكن است سایه‌های دیگری در ارتباط با غلظت انرژی با فركانسهای ارتعاشی گوناگون وجود داشته باشد. (هر ارتعاش دارای رنگ خاص خود می‌باشد.) شخص ممكن است پیر، خسته یا ناخوش به نظر برسد، اما چند ساعت بعد جوان‌تر و سرشار از سرزندگی به نظر آید یا برعكس. یكی دیگر از نشانه‌های پرورش زودرس كندالینی، ظاهر متمایل به سیاه در ناخن‌های انگشتان بزرگ پا می باشد كه در نتیجة انعكاس‌های شدیداً فعال شده در این ناحیه پا است كه به غدة صنوبری ارتباط دارد.
 ممكن است یك احساس گزگز، هنگامی كه ماهیچه‌ها شل می‌شوند و انرژی بیشتری به داخل انتهای عصب‌ها گسیل می كنند، به انسان دست دهد. ممكن است یك پری یا فشار داخلی احساس “تهوع” چیزی برای آزاد كردن انرژی اضافی به وجود آید. ممكن است خون‌دماغ رخ دهد. كندالینی در حالت‌های قوی‌تر خود ممكن است بافتی از بدن را پاره كند. ممكن است حركات غیرارادی یا لرزش بدن روی دهد؛معمولاً ناخوشی در پی تطهیرهای كندالینی اتفاق می افتد كه خیلی وقت‌ها فقط با تغییر الگوهای انرژی به آسانی درمان می‌یابد.
هشدار: هنگامی كه تغییر الگوهای انرژی اثری ندارد، به دكتر مراجعه كنید. هنگامی كه به نظر می‌رسد مشكل مورد نظر پزشكی است، بدون معطلی به دنبال كمك گرفتن از پزشك باشید. علائم در هر فرد متفاوت هستند، زیرا هر فرد دارای گرفتگی‌ها یا غلظت‌های انرژی در نواحی مختلف بدن می‌باشد.


نشانه های آزاد شدن انرژی
 
هر یك از ما منحصر به فرد هستیم – با پیشینه، شرایط جسمانی و پرورش شخصی و روحانی خاص خود- لذا آزاد شدن كندالینی روی هر یك از ما به نحوی متفاوت عمل می‌كند. بعضی از علایمی كه ممكن است آزاد شدن بیش از حد كندالینی قبل از آنكه سیستم بدن آماده باشد را عبارتند از:
سراسیمه گی،
رفتار نامنظم،
 احساس “شكست عمیق” و دشواری در كنار آمدن با زندگی روزمره،
یخ كردن‌ها یا داغ كردن‌ها،
شواهدی از وجود شخصیت‌های چندگانه،
تغییر خلق‌های شدید،
افسردگی یا شادی بیش از حد،
دوره‌های كسالت یا سرزندگی افراطی،
از دست رفتن یا مختل شدن حافظه،
ناسازگاری با خویش، با دیگران، با كار یا جهان به طور كلی،
تغییرات شدید در وضع ظاهر (شخص ممكن است گاه سال‌ها جوان‌تر به نظر آید و اندكی پس از آن 20 سال پیرتر به نظر برسد)،
تأثیرات بصری: دیدن نورها یا رنگ‌ها، شكل‌های هندسی، صحنه‌هایی از زندگی گذشته یا حوادث آینده.
 
هدف
كندالینی دارای حس جهت‌یابی خاص خود است. جریان طبیعی آن به سمت بالا در ستون مهره‌ها و به خارج از بالای سر می‌باشد؛ در امتداد این مسیر، آگاهی، قابلیت‌های جدید و حالت‌های خارق‌العاده به وجود می‌آید، درست همانطور كه یك گیاه به سمت نور میل می‌كند، كندالینی هم ما را به سوی رسیدن به شناخت سوق می‌دهد. كندالینی هر گونه گرفتگی انرژی را از جلوی خود برمی‌دارد و به این ترتیب سبب بروز علایمی مثل آنهایی كه در بالا بر شمردیم، می‌گردد. این نیروی عظیم به شیوه خود عمل می‌كند. ما می‌توانیم این فرآیند را یاری دهیم یا مانع از حركت آن شویم.
یك شخص كاملاً رشد یافته دارای استعدادهای فوق عادی استثنایی خواهد بود، آگاهی روحانی فراوان خواهد داشت و در واقع یك نابغه یا خداگونه خواهد بود. هر یك از ما باید دیر یا زود با كندالینی سروكار داشته باشیم؛ هر چه آگاه‌تر و آماده‌تر باشیم، این تجربه در ما متعالی‌تر خواهد بود.


كندالینی در آینده
 
ارزش‌ها

یكی از بزرگ‌ترین ارزش‌های یگانه شدن انرژی‌های كندالینی و روحانی- شاكتی و شیوا، مؤنث با مذكر- عمق بخشیدن به آگاهی انسان از جهان هستی است. با این كار، انسان از سبك زندگی محدود و فرد گرایانه رایج امروزی خارج می‌گردد. شخصی كه به وسیلة كندالینی و انرژی‌های روحانی تصفیه و تطهیر شود، تمایل بسیار كمتری دارد به اینكه زندگی را برای خود مشكل كرده  و یك محرك طبیعی را به بازگشت به مراحل ابتدایی زندگی و ماندن در آنها تجربه نماید. نتیجة این تطهیر و پالودگی، داشتن یك وجود غنی‌تر، یك زندگی درونی سرشارتر و تكیة كمتر بر امور مادی و ظواهر اجتماعی است. چنین انسانی به نیرو دادن به دیگران علاقمندتر می‌شود و نیروی وجودی خود را به جای اینكه فقط در انحصار خود بگیرد، با دیگران تقسیم می‌كند.
در گذشته، اكثر افراد رشدیافته تمایل داشتند از جهان كناره گیرند، بازی‌های معمول زندگی دیگر برای آنان مفهومی نداشت. اما انرژی‌های عصر آبی به انسان‌های رشدیافته كمك كرده است تا نقش فعال‌تری در هدایت نوع بشر از طریق دولت، تعلیم و تربیت، درمان‌بخشی و دیگر زمینه‌های پیشرفت‌گرا بر عهده گیرند. زمینه‌های روحانی همچنان به هدایت رشدیافتگان احتیاج دارند، زیرا نجات نوع بشر بسته به بازگرداندن آگاهی روحانی جهانی به تمام جنبه‌ها و زوایای زندگی است. با یك نگرش فراگیر و متعادل به زندگی، نیازی به‌ آلودگی هوا، آب یا زمین و اصولا هیچ نوع فعالیت ویرانگر وجود نخواهد داشت.ً


كندالینی نیروی طبیعی
كندالینی یك نیروی طبیعی در وجود همة ما است. كندالینی یك دین نیست، اگر چه توسط برخی ادیان عمل می‌شود. این فرآیند می‌تواند باورهای دینی هر شخص را افزایش و پرورش دهد.
ادبیات كهن شرق دربردارندة اطلاعات فراوانی پیرامون كندالینی است، ادبیات غرب اینگونه نیست؛ ولی اكنون اطلاعات بیشتری در این باره در غرب در حال نگارش است. به موازات اینكه علاقه به عصر آبی به سرعت رو به رشد می‎باشد و انرژی‌های نیرومندتری برای تسهیل آزادسازی همزمان كندالینی فراهم می‌آورد، همة اقشار اجتماع در همة سنین و سطوح رشد، كندالینی را صرفنظر از خاستگاه‌های فرهنگی، فلسفی یا دینی خود تجربه می‌كنند.
اطلاعات چندانی در مورد كندالینی در دسترس همگان نیست.و آنها دربارة علل رنج و ازهمپاشیمحرومند. چنین افرادی به مانند آن هستند كه انرژی 220 ولت ناگهان از واحدهای 110 ولتی آنها جاری می‌شود؛ به طرف پایین انتشار می‌یابد و مدار را ذوب می‌كند. جسمانی، ذهنی یا عاطفی خود سوالات زیادی دارند. حتی كارشناسان رشته‌های رشد و پرورش و مشاوره نیز از دسترسی آسان به اطلاعات لازم برای مشاوره با كسانی كه كندالینی اضافی را پیش از آنكه سیستم بدنشان آماده باشد و مشكلاتی را در تمام سطوح زندگی تجربه كنند آزاد می‌سازند،
یك دلایل برای نبود اطلاعات آن است كه بسیاری از افراد اگرچه آگاه هستند، اما در مورد پتانسیل قدرت كندالینی از لحاظ زیانبار بودن، بیش از حد نگران می‌باشند؛ آنها معتقدند نباید كاری به آن داشت –نه تمرین و نه آموزش- زیرا این امكان وجود دارد كه این نیروی فوق‌العاده تبدیل به یك عامل مخرب شود. این نگرش درست همان نگرش مردمی است كه می‌گویند اگر كودكان را در مورد امور جنسی آموزش ندهید، هیچ مشكلی پیش نخواهد آمد.


كندالینی‌ و پرانا
جذب‌ پرانای‌ (نیروی‌ حیاتی‌) كافی‌ برای‌ شخصی‌ كه‌ دارای‌ كندالینی مفرط‌ یا غیرقابل‌ استفاده‌ است‌ می‌تواند مفید باشد. پرانا از راه‌ تنفس‌ و همچنین از راه ‌سلولها به بدن‌ وارد می‌شود و منبع‌ آن‌ خورشید است‌. بسیاری‌ از مردم‌ برای‌ جبران‌ نیازهای‌ جسمی‌ خود به سوی‌ خورشید كشیده‌ می‌شوند. اگر كسی‌ بیش‌ از حد از خورشید پرانا جذب‌‌كند، گرایش‌ به‌ مستی‌ و سنگینی‌ دارند. كسانی‌ كه‌ به‌ طور طبیعی‌ تمام‌ نیاز خود را از خورشید دریافت‌ می‌كنند، در معرض‌ خورشید بودن‌ برایشان‌ دشوار شده و احساس‌ سنگینی‌ مفرط‌ به‌ آنها دست‌ می‌دهد. این‌ افراد روزهای‌ ابری‌، عصرها و شبها را به‌ روزهای‌ آفتابی‌ ترجیح‌ می‌دهند.


كندالینی و شاكتی
 
كندالینی كه گاه شاكتی (جوشش الهی نیروی حیات) نامیده می‌شود، صعود خود را از پایة دنبالچه، همان جایی كه ذخیره شده است، آغاز می‌كند. هنگامی كه رو به بالا سیر می‌كند و در ستون مهره‌ها بالا می‌رود و از بالای سر خارج می‌گردد، با انرژی روحانی موجود در جهان هستی آمیخته می‌شود، سپس یك تركیب انرژی جدید بر روی بدن ما می‌بارد و در سراسر سیستم بدن به حركت در می‌آید و به پالایش و تطهیر سلول‌ها كمك می‌كند. اگر راه كندالینی در مسیر حركت صعودی خود به وسیلة الگوهای ناصحیح انرژی یا منفی‌گرایی یا به وسیلة یك بدن خوب ولی تطهیر نشده، مسدود شود، ممكن است بعد از چند روز فروافتد و سپس یك صعود آهسته و دردناك را بار دیگر به طرف بالای بدن آغاز كند و در این حركت به پاكسازی و پالایش مسیر خود، بپردازد. این فرآیند ممكن است ضایعات فراوانی ایجاد نماید و احتمال دارد موجب بی‌قراری جسمانی، عاطفی یا روانی شود.

شخصی كه چند لایة(موج) انرژی را همزمان آزاد می‌كند، ممكن است چند روز یا چند هفته یك تجربه زیبا داشته باشید. چنین شخصی ممكن است قدرت جسمانی فراوان، شناخت‌های جدید و قشنگ، احساسات متعدد یا آگاهی فوق‌العاده ، یا یك احساس پیروزی و پیدا كند. او ممكن است حتی اندكی غرور روحانی پیدا كند. با این حال، برای اكثر مردم این حالت ناپدید می‌گردد و كندالینی فرآیند تطهیر خود را آغاز می‌كند؛ سپس شخص به این پرسش می‌رسد كه چرا امور زندگی دوباره اینقدر دشوار شدند و آن “تجربه” شگفت‌انگیز كجا رفت. الگوی دوم، الگوی عادی آزاد شدن كندالینی است؛ به این معنی هیچ خللی در مسیر رشد شخص ایجاد تشده است.
هنگامی كه گرفتگی انرژی خیلی شدید است، حالت‌های شكوهمند اتفاق نمی‌افتند، بلكه انرژی بلافاصله وارد عمل تطهیر می‌شود. گرفتگی‌ انرژی در نتیجة نگرش‌ها، احساسات حبس شده، ضربه های عاطفی یا روانی كهنه به وجود می‌آیند. وضعیت بد بدن و جراحات هم می‌توانند گرفتگی‌های انرژی ایجاد كنند.
افرادی كه با مواظبت از بدن خود و پرورش آگاهی روحانی در خویش آماده شده‌اند، خیلی سریع‌تر و آسان‌تر موفق به آزادسازی كندالینی خواهند شد؛ آنها فواید آن را تقریباً بلافاصله درك خواهند كرد و فوران كندالینی در آنها یك تجربة زیباست، اما اگر سیستم بدن برای این نیروی قدرتمند آماده نباشد، ممكن است سال‌ها برای كامل شدن این فرآیند وقت لازم باشد.

 
ویژگی‌های روشن‌بینی و كندالینی
روشن‌بینی با کندالینی
فعال شدن کندالینی در یك حالت روشن‌بینی، تمام حواس ارتقا می‌یابند، به طوری كه به ندرت با حواس معمولی ما مرتبط به نظر می‌رسند
: سرشار شدن از نور، درك نور، شناختن نور، كار كردن با نور، تابیدن نور بر تمام آگاهی و تابانیدن نور. . به عنوان مثال، درختان، گل‌ها یا سنگ‌ها ممكن است پرتوافشان و مخملین به نظر آیند، شما انرژی آنها را می‌بینید، حضور آنها را احساس كرده و آگاهی آنها را از خود درك می‌كنید. شما احساس پیوند بسیار عمیق با آنها مینمائید.
زمانی که کندالینی آزاد می شود می‌توانید درخشش و پرتوافشانی انرژی‌های بالاتر را حتی هنگامی كه انرژی‌های تیره‌تر انسانی در میدان‌های نیروی آنها غالب هستند، ببینید
.
قادر می‌شوید كانون توجه خود را تغییر داده، درون ابعاد را ببینید و با وجودهایی كه در آنجا به سر می‌برند، به گفتگو بپردازید
قادر خواهید بود انرژی‌ها را در حال پدیدار شدن دیده و بدانید كه به چه چیز تبدیل خواهند شد
دارای یك شناخت از قوانین هستی و چگونگی كاركرد در چارچوب آنها خواهید شد
. . . شما در ادیان گوناگون و نحوة تفسیر این قوانین در آنها صاحب بصیرت خواهید شد. شما حقایق فرامذهبی و فرافلسفی را احساس نموده و از تمامی سطوح حقیقت آگاه خواهید شد.
با لذت و نشأت پایدار سیراب میگردید
(هر چند كه ممكن است احساس رنج و اندوه در موقعیت‌های خاص هم به شما دست دهد).
دارای توانایی‌های سطح نبوغ و قدرت‌های بزرگ هنری و نوآورانه خواهید شد
. شما دارای احساس عمیق یگانگی با دیگر انسان‌ها، حیوانات و تمام طبیعت شده احساس عمیقی از پیوند با آفریدگار و جهان هستی پیدا خواهید كرد.
روشن بین دارای نیروهای بزرگ و شناخت كاملی از نحوة استفاده از این نیروها خواهید شد
. بعضی از این نیروها عبارت‌اند از: قدم زدن در هوا یا روی آب، پرواز، توانایی نامرئی شدن در میان جمعیت، توانایی تولید گرمای بدنی برای ذوب كردن یك گلولة برف، تسلط بر محیط، شفابخشی، صحبت كردن به زبان‌های مختلف، دفع شیاطین، تأثیرناپذیری و مصونیت نسبت به سموم، كلام حكمت‌آمیز یا الهام‌گونه، حواس نیرومند مثل غیب‌بینی، غیب‌شنوی، غیب‌دانی، آگاهی از حوادث گذشته، حال یا آینده، و بزرگ‌ترین قدرت- عشق، ظرفیت مطلق، گذشت مطلق، عشق بی‌قید و شرط و مطلق.
وقتی كه از فرآیند كندالینی به سمت روشن‌بینی حركت می‌كنید، بعضی از این استعدادها را به دست می‌آورید و دوباره از دست می‌دهید
در فرایند کندالینی  میزان توانایی شما به مقدار جریان كندالینی و قابل استفاده بودن آن در زمان مورد نظر بستگی خواهد داشت. خود را منحصراً گرفتار دریافت استعدادها و نیروها نكنید، آنها زمانی می‌آیند كه توجه اصلی شما به روشن‌بینی (یا به اصطلاح مسیحیت، عالم ملكوت) گردیده باشد. توجه بیش از حد به این نیروها ممكن است آهنگ شما را عملاً آهسته سازد.
د رنهایت می توان گفت که فعال شده کندالینی شاید به قول بعضی ها هدف از خلقت باشد . البته به همه افراد در مورد آزاد شدن کندالینی بدون آماده سازی آن باید هشدار داد. چون آزاد شدن کندالینی ممکن است همراه با عوارض نیز باشد . پس شما دوست عزیز قبل از آزاد کردن کندالینی با یک استاد در این زمینه مشورت کنید . شما می توانید به کتاب کندالینی و چاکراها ترجمه استاد آرام نیز مراجعه کنید.


رشد كندالینی‌ در هر زندگی
اگر چه‌ ممكن‌ است‌ شخصی‌ به‌ استفادة‌ متعالی‌ از كندالینی‌ در زمان‌ یكی‌ از زندگی‌هایش نایل‌ آید، اما رشد و پرورش‌ دوبارة‌ آن در‌ زندگی‌های‌ بعدی ‌نیز لازم‌ می‌باشد.با این حال هر بار كه‌ شخص‌ به‌ آن‌ می‌پردازد آسانتر می‌شود.
یكی‌ از قوی‏ترین‌ نیروهایی‌ كه‌ زندگی‌ ما را متأثر می‌سازند سائق‌ كارمائی ‌است‌كه از تمایلات‌ قوی‌ به‌ زندگی‌های‌ گذشته تشكیل می شود‌. این‌ تمایلات‌ و توقعات‌ می‌توانند توقع‌ خود شما یا توقع‌ شخصی‌ دیگری‌ از شما باشد. تمایلات‌ و توقعات‌ تحقق‌ نیافته‌، از آنجا در پی‌ برآورده ‌شدن ‌هستند ماهیت‌ كارمائی‌ پیدا می‌كنند. آن ها می‌توانند بر تمام‌ شئون‌ زندگی‌ اثر بگذارند، ولی‌ یكی‌ از بارزترین‌ موارد آن‌ مربوط‌ می‌شود به‌ جایگاه‌ شخص‌ درجهان‌، اجتماع‌، خانواده‌ یا شغل‌ او. كدام‌ جایگاه‌ مناسب‌ ما می‏باشد‌ و آیا لازم است‌ كه‌ جایگاهی‌ را خودمان‌ برای‌ خودمان‌ ایجاد نماییم‌؟

 

روح‌القدس و كندالینی
تا سال‌های اخیر، شناخت چندانی راجع به كندالینی در فرهنگ‌های غربی وجود نداشت. بسیاری از غربیان گمان می‌كردند كه این مفهوم فقط بخشی از مذاهب شرقی است. اما این انرژی همگانی است و همواره در وجود انسان‌ها فعال بوده است، خواه از وجود آن آگاه بوده باشند یا نه. عارفان مسیحی تجربیاتی را در نوشته‌ها و آثار خود توصیف كرده‌اند كه خیلی شبیه به آثار كندالینی است. آنها این نمودها و آثار را به عمل روح‌القدس نسبت می‌داده‌اند و این به مفهومی هم درست است، زیرا روح‌القدس در واقع می‌تواند انرژی كندالینی را آزاد كند.
تفاوت‌های فراوانی بین انرژی كندالینی و انرژی روح‌القدس وجود دارد. كندالینی یك انرژی تكاملی و متعلق به زمین است. تمام مردم میزانی از جریان كندالینی دارا هستند كه به رشد و تكامل قدرت و آگاهی ذهنی منجر می‌گردد. از سوی دیگر، انرژی روح‌القدس یك انرژی الهی و متعلق به خداوند است و به رشد و تكامل عشق و عرفان می‌انجامد. هدف نهایی كندالینی، روشن‌بینی و هدف نهایی انسان مسیحی، یكی شدن یا پر شدن از وجود خداوند و یا مسیح است، هر نامی به آن بدهیم، هدف یكی است.
بعضی افراد اساساً راه ایمان و عبودیت را برمی‌گزینند و بعضی دیگر راه دانش و عمل را انتخاب می‌كنند. می‌توان اینطور گفت كه كندالینی به ذهن خداوند متعلق است و روح‌القدس به قلب خداوند.
جالب‌ترین نتیجة مراحل پیشرفتة هر مسیر آن است كه این مسیر هر چه باشد، در فرازهای عالی‌تر رشد، كمال شخص به طریقی مشابه آغاز می‌گردد. شخصی كه كوشش خود را در مسیر ذهنی به كار می‌اندازد، از طریق گسترش یگانگی و ابراز عشق و محبت بیشتر از جنبة دانش و قدرت رشد می‌كند. در صورتی كه شخصی كه وجود خود را وقف عشق و عرفان می‌كند، از طریق شناخت و كنترل این فرآیند، از بعد عشق و عرفان پیش می‌رود. همة ما در نهایت باید هر دو بعد را در خود تكامل بخشیم.
بسیاری از مذاهب شرقی عمدتاً از طریق شناخت نیروی كندالینی و چگونگی كاركرد و نحوة پرورش و نقش آن در تكامل انسان در جستجوی رسیدن به روشن‌بینی برآمده‌اند. شناخت و آگاهی فراوانی پیرامون كندالینی در شرق وجود دارد. ولی این شناخت با زبان سمبلیك بیان شده است. یوگی‌هایی كه به مراحل رشدیافته‌ای از پرورش و آزادسازی كندالینی خود رسیده‌اند، به نیروهای خارق‌العاده به نام ”سیدی“ (Siddhi) دست یافته‌اند. آنها یاد گرفته‌اند كه چگونه انرژی‌ها را تغییر دهند و از آنها استفاده كرده تا به هدف‌های مورد نظر خود برسند. از سوی دیگر، عارفان مسیحی احتمالاً آگاهی بسیار اندكی از این فرآیند داشته‌اند. با این وجود، از طریق كاركردهای روح‌القدس به مرحلة روشن‌بینی دست یافته‌اند. این عارفان توانسته‌اند اعمال مافوق عادی به نام ”معجزه“ انجام دهند. ایمان به خدا، جایگزین درك چگونگی وقوع معجزات می‌شده‌ است. هم یوگی‌ها و هم عارفان برای رسیدن به اهداف خود زحمت‌ها كشیده و رنج‌ها می‌بردند. دلبستگی و اشتیاق برای آنچه لازم بود ظاهراً ویژگی مشترك هر دوی آنها بود.
پژوهشگران معاصر، دست‌اندركار بررسی و تحقیق این روش‌های مختلف از جمله راه‌های خاص مسیحیان، بوداییان، هندوها، یهودیان، سرخپوستان آمریكایی، صوفیان و مصریان باستان هستند. انسان لازم نیست در صورت انتخاب یك راه جدید باورهای اساسی خود را كنار بگذارد. در حقیقت، مطالعة ادیان و مذاهب دیگر، گاهی شما را در فهم بهتر باور‌های دینی خود كمك می‌كند.
با این حال، اگر ادیان سنتی بخواهند با علاقة روزافزون انسان به روحانیت همگام شوند، ظاهراً وقت آن رسیده است كه یك تجدید حیات در این نظام‌های دینی صورت گیرد. اشتیاق فزاینده‌ای به مسیر عرفانی و آگاهی از اسرار خدایی كه به طور كامل به وسیلة برنامه‌های كنونی معمول در كلیساهای ما ارضا نشده است، وجود دارد. عقلاً برای كسی كه در جستجوی احساس كردن عشق خداوند و حضور خدا در زندگی خود است، اصول، مقررات و نگرش‌های قدیمی به هیچ وجه قانع‌كننده نیستند. گرایش به هر دو بعد روحانی و انسانی- آگاهی از روح و استعداد انسانی خود- یك نیروی محركة بزرگ در تركیب كردن این دو مسیر می‌باشد.
وقت آن رسیده است كه پژوهشگران امروزی به نیازهای رشد و تكامل خود در هر دو قلمروی روحانی و انسانی توجه كنند. آنها باید یك زمینة مشترك پیدا كنند كه به شناخت این فرآیند و روشن‌بینی نهایی منتهی شود. ما باید یك مجموعة واژگان جدید ابداع كنیم. زبان عرفانی در هر مسیر شامل واژه‌های سمبلیك عمیقی است كه معمولاً فقط برای كسانی كه تجربیات مشابه با هم داشته‌اند، به طور كامل قابل درك و فهم می‌باشد. این مجموعة واژگانی جدید، شناخت جدیدی به وجود می‌آورد كه ما را در تشخیص مفهوم حقایق كهن كمك می‌كند.
 


آزادسازی مخزن كندالینی
(تمرین)


در حالی كه كمر و گردن خود را راست نگه داشته‌اید، دراز بكشید (از متكا استفاده نكنید). (می‌توانید برای این تمرین بنشینید، اما كمر ما غربی‌ها معمولاً به حدی قوی نیست كه در سراسر تمرین، راست باقی بماند، دراز كشیدن سبب می‌شود كه دیگر در مورد راست بودن كمر نگرانی نداشته باشید.) روی ناحیة بین مقعد و اندام‌های تناسلی تمركز كنید (مخزن كندالینی كه در تصویر نشان داده شده است). این ناحیه را تا آنجا كه ممكن است منقبض كرده و آن را به مدت پنج نفس عمیق در همان حال نگهدارید. سپس به مدت پنج نفس آن را آزاد كنید. این تمرین را سه بار پشت سر هم انجام داده، سپس این ناحیه را ده بار به سرعت منقبض كرده و رها كنید.

كندالینی را ببینید كه داخل انتهای ستون مهره گردیده و از بالای سر به صورت یك هالة سفید مایل به خاكستری مانند ستونی از دود بالا می‌رود. كار را با تكنیك تركیب كردن و باریدن فوق تمام كنید. انرژی را به صورت ستونی از دود كه كندالینی آزاد شده را كاهش می‌دهد، تجسم كنید. اگر شما فكر می‌كنید كه به اندازه كافی كندالینی آزاد نشده ، می‌توانید بخشی از این تمرین را چند بار تكرار نمایید. رنگ سفید مایل به خاكستری قدرت انرژی را تخفیف می‌دهد و جذب آن برای سیستم آسان‌تر است. بعداً می‌توانید رنگ قرمز مایل به نارنجی كندالینی حقیقی را تصور كنید یا آن را به نقره‌ای شفاف تبدیل نمایید.آزادسازی راك

به موسیقی متن هنگام انجام این تمرین گوش دهید، رقص شكم یا موسیقی محلی برای آزاد‌سازی كندالینی بسیار مناسب می‌باشد. روی یك متكای ضخیم بنشینید. از حركات زیر در صورتی كه برای شما راحت هستند، استفاده نمائید:


تصور كنید كه انرژی وارد ستون مهره‌هایتان شده، از آنها بالا رفته و از بالای سر خارج می‌شود. تمرین را مثل همیشه با تكنیك تركیب كردن و باریدن به پایان ببرید.

آزادسازی راكی با یك یار: از دستورات فوق در حالی كه با یك یار پشت به یكدیگر نشسته‌اید، پیروی كنید. مثل بالا از دو متكای كلفت استفاده كنید. نشیمن‌گاه شما باید نشیمن‌گاه یار را لمس كند.
1) حركت جلو به عقب، 2) حركت به طرفین، 3) حركت دورانی.


آزادسازی از طریق نادی‌ها

1‌) سوشومنا، ایدا و پینگالا (سه نادی اصلی) را به صورت خالص و پاكیزه تصور كنید. 2) پرانا را در ایدا و پینگالا كه به طرف منبع خود در دو انتهای دنبالچه در جریان هستند و سپس به مخزن كندالینی بین مقعد و اعضای تناسلی جریان می‌یابند، تصور كنید. آن را درهمان جا نگهدارید و ذهن خود را آرام كرده، بعد از چند لحظه انرژی را آزاد نمائید. 3) پرانا را در سوشومنا (ستون مهره) تصور كنید و بگذارید وارد مخزن كندالینی شود. آن را در همان جا به مدت چند دقیقه در حالی كه ذهنتان آرام است، نگهدارید. بعد از چند لحظه انرژی را آزاد كنید. 4) نفس را عمیقاً فرو ببرید. آن را چند لحظه در حالی كه یك مشعل سرخ رنگ را با آن تصور می‌كنید، در ناحیة قلب نگهدارید. نفس و شعلة قرمز را دوباره به ستون مهره‌ها و به داخل مخزن كندالینی حركت دهید. تصور كنید كه نفس و شعله، كندالینی فروخفته را آتش زده‌اند. نفس را تا آنجا كه ممكن است نگهداشته، سپس آن را رها نمائید.


انرژی ناخودآگاه در یك توپ در اطراف مركز آن منبسط می‌شود


مخزن كندالینی را به طور متناوب بگیرید و آزاد كنید، كندالینی را به انتهای ستون مهره‌ها، به داخل سوشومنا، بالای ستون مهره‌ها هدایت نموده و از بالای سر بیرون بفرستید. این تمرین را با استفاده از تكنیك تركیب و بارش كامل كنید.
به عنوان تنوع، تصور كنید كه انرژی تركیب شده به هزاران نادی به ویژه به نادی‌های پشت یعنی ایدا و پینگالا وارد می‌شود. نگران جای نادی‌ها نباشید، آنها در سراسر بدن شما وجود دارند و فكر كردن ورود انرژی به آنها سبب پیدا كردن آنها می‌شود. می توانید مراحل 1 تا 4 را به ترتیب انجام داده و تمرین را به همان صورت كه ارائه شده، انجام دهید.


تطهیر برای آزادسازی كندالینی


سوءتفاهم‌ها می‌تواند فرآیند تطهیر را آهسته سازد و بر سال‌های نگرانی و دشواری بیافزاید. یخ كردن‌ها یا گرگرفتن‌ها شبیه به آنهایی كه طی دورة یائسگی تجربه می‌شوند، ممكن است بیایند و بروند و همینطور است نیروها و استعدادهای روانی. تغییر خلقیات، نگرش‌ها و رژیم غذایی، رنگ و وضع ظاهر در این مواقع معمول می‌باشد. بعضی افراد علائم اسكیزوفرنی را هنگامی كه كندالینی، انرژی را از شخصیت‌های قوی، اما هدف‌گیری نشدة گذشتة زندگی آزاد می‌كند، تجربه خواهند كرد؛ ممكن است اتفاق افتد كه روابط اندكی بین روح و شخصیت وجود داشته باشد و شخصیت جدا از روح بماند و طی دورة دیگری از زندگی، این دو دوباره به هم بپیوندند. كندالینی سعی دارد تمام خاطرات محبوس شده را اعم از بدنی، عاطفی یا روانی چه از حوادث اندوهبار باشند چه شاد، بزداید.

افراد به طور خود به خودی یا از طریق مدیتیشن می‌توانند تجربیات مانده از كودكی یا زندگی‌های گذشته را آزاد كنند. نمایش قدرت، خشم بی‌دلیل، كشش‌ها یا احساسات پایه یا سركوب‌شده، همة اینها بخشی از پلشتی‌های شخصیتی هستند كه فقط كمین كرده‌اند تا به وسیلة تطهیر كندالینی بروز كنند. بهتر است انسان از روبرو شدن با خاطرات محبوس شده در وجود خویش نهراسد. هنگامی كه تمام گرفتگی‌ها آزاد شوند، كندالینی به صورتی روان به جریان می‌افتد و سلول‌ها را تصفیه می‌كند و به این ترتیب به پرانا یا انرژی اهورایی و جهانی امكان می‌دهد تا به شكلی خالص و نیرومند وارد سیستم بدن شود.


جابجایی كندالینی و تطهیر چاكراها

چاكراهای متعددی در بدن وجود دارند اما هشت چاكرای اصلی برای این تمرین استفاده خواهند شد. این چاكراها در غده‌های بسیار مهم، جهت رشد روحانی و تكاملی جای دارند.

در آغاز از چاكراهای زیر استفاده كنید:

ناف
شبكة خورشیدی
قلب (سینة فوقانی)
حلق (گردن پایینی)
چشم پنجم (مركز پیشانی)
چاكرای تاج (قسمت فوقانی سر)

این تمرین را به حالت دراز كشیده یا در وضعیت لوتوس انجام دهید؛ مواظب باشید پشت، گردن و سر شما راست باشند. دراز كشیدن آسان‌تر و عموماً ایمن‌تر است. توجه خود را به قسمت پایین كمر بالاتر از ناحیة دنبالچه معطوف كنید، زیاد به پایین دنبالچه نروید ممكن است این كار كندالینی را بیش از حد فعال كند. انرژی را از قسمت پایین كمر به ستون مهره‌ها بیاورید سپس آن را به جلوی بدن از طریق چاكرای ناف ارسال كنید. از جریان خروجی انرژی آگاه شوید. جریان انرژی را شتاب ندهید فقط بگذارید به حالت خود جریان یابد. از احساس انرژی و كیفیت ارتعاشات، آگاه شوید.


ممكن است احساسات شدیدی در این حال تجربه كنید، بگذارید این احساسات به شما دست دهند، بعد از چند دقیقه انرژی را دوباره به ستون مهره‌ها و به بیرون از چاكرا در شبكة‌ خورشیدی (درست پایین‌تر از استخوان سینه) بسیج كنید. از هر گونه تغییر در كیفیت ارتعاشی انرژی‌ها آگاه باشید.


جریان نادرست انرژی كندالینی
نمونه‌ای از یك جریان نادرست انرژی زیادی به پایین بدن سرازیر شده است. این نشان می‌دهد كه تمام جریان به طرف بالا است.

وقتی انرژی آزاد می شود، دیگر هیچ راه برگشت برای آن وجود ندارد؟ برگرداندن این فرآیند غیرممكن است ولی گاهی می‌تواند كند شود. اگر شخصی به این نتیجه برسد كه چنین رشدی دیگر مطلوب نیست و سعی كند این انرژی را عقب نگهدارد، گرفتگی و بیماری در پی دارد و احتمالاً در موارد افراطی به مرگ منجر خواهد شد. شخص باید كار كردن با آن را یاد بگیرد یا در برخی موارد هنگامی كه تطهیر شدید اتفاق می‌افتد، فقط آن را فعال نگهدارد. این تغییر یك عملیات سحرآمیز و یك‌شبه نیست؛ ممكن است 20 تا 25 سال طول بكشد كه این انرژی مرحلة تطهیر و پالایش كافی برای شكوفا شدن استعدادهای روانی یا روحانی را طی كند.

هنگامی كه شخصی می‌داند چگونه با این انرژی كار كند دارای بدن، ذهن و روحیة سالمی است و تغییر در یك دورة زمانی بسیار كوتاه‌تر اتفاق می‌افتد. افرادی كه در مسیر جریان كندالینی فعال طبیعی هستند و قبلاً از آن استفاده ‌كرده اند، مدت زمان كمتری وقت لازم دارند تا كندالینی جدید را آمادة استفاده كنند.

در هر مرحله لازم است، مجدداً كنترل و استفاده از این انرژی فرا گرفته شود. و باید یكی از اهداف اصلی آموزشهای كودكان باشد.كودكان احتیاج به هدایت رفتاری و نگرشی برای استفادة درست از انرژی‌های خود دارند. اگر به انرژی‌های آنها اجازه داده شود كه بدون مهار به جریان افتند، مشكلاتی در زندگی روزمرة آنها پیش خواهد آمد و رشد بیشتر آنها با مانع روبرو خواهد شد.
كندالینی  انرژی تكاملی

همة انسان‌ها دارای یك محرك درونی برای ممتاز شدن یا یكتا شدن در چیزی می‌باشند –بی‌نظیر شدن. گاهی افراد از راه‌های منفی در مسیر چنین هدفی گام برمی‌دارند. ولی محرك اصلی در تمام افراد همان محرك تكامل است –برای دستیابی به عرفان و رسیدن به خداگونگی در عین انسان بودن.

در اوپانیشادها آمده است كه:
ضمن سكونت در همین بدن، ما تاحدودی برهمن را درك كرده‌ایم‌ (انبساط، تكامل، مطلق، خالق، نگهدار و نابودكنندة جهان هستی)، وگرنه جاهل می‌ماندیم و فنای بزرگ بر ما فرود می‌آمد. آنهایی كه برهمن را بشناسند، جاودانه می‌شوند، ولی بقیه جز نگون‌ بختی بهره‌ای نخواهند داشت. (IV، iv، 14/ترجمة سوامی نیخیلاناندا.)

رنگ قرمز یا نارنجی كندالینی از ستون مهره‌ها بالا رفته با انرژی الهی تركیب می‌گردد (اتحاد شاكتی و شاكتا). رنگ‌ها به طلایی و گاهی نقره‌ای تبدیل می‌شوند.

منبع: تجسم خلاق


 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic